Neobvyklá zima v Česku. Obleva nutí některé skiareály zavírat, jak bude v příštích týdnech?

„Předpokládáme, že období od 9. ledna do 5. února bude na našem území jako celek teplotně nadprůměrné,“ předpovídá Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Nejteplejší by měl být tento týden. „V průběhu dalších týdnů budou podle předpovědních materiálů průměrné teploty klesat, ale stále se by se měly udržovat nad hranicí nebo blízko hranice dlouhodobých teplotních průměrů,“ uvedli meteorologové. Díky očekávaným vydatným srážkám v tomto týdnu bude období do 5. února celkově srážkově nadprůměrné.

Mrazivé teploty ale podle ČHMÚ udeří přes noc. V tomto období mohou noční teploty klesnout i k –8 °C. Kvůli vysokým teplotám, které budou ukazovat teploměry přes den, ale bude v Česku pokračovat obleva. Podle meteorologů se budou teploty v následujících čtyřech týdnech pohybovat nad bodem mrazu. Nejtepleji pak bude v týdnu od 30. ledna do 5. února. To může rtuť na teploměru vyšplhat až na 8 °C.

Některé skiareály bojují s oblevou

A nad průměrem bude také množství srážek. „Stále nás čeká poměrně hodně oblačnosti a také srážek, na horách se bude většinou jednat o sněžení. Během dalšího týdne se pak sněhové vločky objeví i ve středních polohách,“ nastínila vyhlídky na počasí ve vysílání CNN Prima NEWS meteoroložka Tereza Matušková. Sníh se ovšem nebude příliš držet ani na horách. „V důsledku vyšších teplot nepředpokládáme výraznější přibývání sněhu ani na horách,“ uvedl na svém webu ČHMÚ.

Nejvíce srážek se očekává právě během tohoto týdne, kdy může spadnout až 30 mm. Úhrn srážek poté ale bude postupně klesat. Na přelomu ledna a února již bude podle meteorologů téměř v normálu, a to mezi 10 a 20 mm.

Taková předpověď rozhodně nepotěší provozovatele skiareálů, kteří poslední dobou bojují s nepříznivými podmínkami. Kvůli nedostatku sněhu jsou zavřené například některé areály na Šumavě, obleva působí problémy i v Jeseníkách nebo v Krušných horách.

Některé stanice v hřebenových partiích severních hor v úterý ráno hlásily sněhovou pokrývku vysokou několik centimetrů, situaci na českých horách lze podle ČHMÚ charakterizovat jako nesouvislou sněhovou pokrývku s popraškem nového sněhu. Výjimkou jsou jen hřebenové partie v Krkonoších a v Jeseníkách kolem Ovčárny.

Stav, kdy jsou v první lednové dekádě bez souvislé sněhové pokrývky i horské polohy, je podle dřívějších informací meteorologů velmi vzácný. Podobnou situaci zažilo Česko v posledních 33 letech pouze v lednu 1990, uvedl ČHMÚ na Facebooku v polovině minulého týdne. Málo sněhu bylo na začátku ledna i v letech 2007 a 2014, ale souvislá sněhová pokrývka se tehdy vyskytovala alespoň na hřebenech hor.


Pokračovat ve čtení