Nemocných chřipkou v Česku přibývá, nárůst za týden je i přes 50 procent. Zemřelo 35 lidí

Ordinace a čekárny mnoha praktických lékařů v Česku se v těchto dnech plní hlavně lidmi s chřipkou a respiračními nemocemi. Epidemie v Česku neustupuje. Příznaky jsou typické. „Týden až deset dnů trvající suchý kašel, to je nejčastější. Někdo začíná horečkou,“ popsal praktický lékař Cyril Mucha.

„V prvním týdnu roku 2023 se nemocnost akutními respiračními infekcemi včetně chřipky zvýšila o 10 a půl procenta a dosáhla hodnoty 10 956 případů na 100 tisíc obyvatel,“ sdělila tisková mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánka Čechová.

Nákaz chřipkou v minulém týdnu sice celkově mírně ubylo, asi o 3,5 procenta, ale dospělých nemocných stále přibývá, hlavně u lidí ve věku nad 65 let. „Tam nemocnost vzrostla o více než čtvrtinu a ve věkové kategorii 25 až 64 let pak nárůst představuje téměř 20 procent,“ sdělila Čechová. „Děti si to ve školce roznesou, pak to přinesou domů a mají to rodiče,“ podotkl Mucha.

Současná chřipková epidemie si do minulého týdne vyžádala už 35 obětí. Nejvíc nemocných je podle Státního zdravotního ústavu na jihu a východě České republiky. V Královéhradeckém kraji přibylo nemocných mezi lidmi nad 65 let dokonce o víc než 54 procent a v kategorii 15 až 25 let o víc než 31 procent. Ubylo ale závažných případů.

„Aktuálně evidujeme 15 klinicky závažných průběhů virových onemocnění, v pěti případech došlo k úmrtí, z toho ve čtyřech v souvislosti s onemocněním chřipkou a v jednom případě s onemocněním RS viry,“ popsala Veronika Krejčí, mluvčí hygienické stanice Královéhradeckého kraje.

Stále je proto vhodné se proti chřipce nechat očkovat, a to i přes trvající epidemii. Jen je potřeba počítat s tím, že účinek vakcíny nastupuje zhruba po 14 dnech.


Pokračovat ve čtení