Německý atentátník řádil ve vězení. Střelec z Halle se zmocnil dozorců, sám skončil zraněný

Pondělní incident se odehrál ve věznici v Burgu nedaleko sasko-anhaltského hlavního města Magdeburku. Prozatím není jasné, jak se Balliet obou dozorců zmocnil a co svou akcí sledoval. Rukojmí držel asi hodinu.

Balliet se v říjnu 2019 pokusil zaútočit na synagogu, kde tehdy věřící oslavovali největší židovský svátek jom kippur. Dovnitř se díky masivním dveřím nedostal; následně zastřelil náhodnou kolemjdoucí a později ještě jednoho mladého muže v nedalekém rychlém občerstvení. Několik dalších lidí při tom zranil. Balliet přiznal, že jeho motivem byly antisemitské a rasistické spiklenecké teorie. Soud mu za to v roce 2020 uložil doživotí.

Soudní psychiatr během procesu poukázal na to, že Balliet trpí složitou poruchou osobnosti se známkami paranoie a autismu, zároveň ale zdůraznil, že to k omezení jeho příčetnosti a schopnosti rozeznat protiprávní jednání nevedlo. Své hodnocení zdůvodnil tím, že na rozdíl od pacientů trpících klamnými představami a bludy obžalovaný svůj čin podrobně plánoval a vyčkával na nejvhodnější okamžik.


Pokračovat ve čtení