Nejteplejší Silvestr v historii měření. U Prahy zaznamenali přes 18 stupňů Celsia

Teplotní rekordy je podle Sýkorové možné očekávat i na Nový rok. Zopakovala by se tak situace z předchozího přelomu roku. Nad území České republiky proudí od jihozápadu velmi až extrémně teplý vzduch ze severozápadu Afriky, napsal Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) dopoledne na Facebooku. „V následujících 48 hodinách tak naměříme na některých místech teploty možná až o 15 stupňů Celsia nad normálem v tomto období,“ dodal ústav.

„Nejtepleji bylo v poslední den roku určitě v Praze a středních Čechách,“ uvedla Sýkorová z ČHMÚ. Na východě Česka teploty podle ČHMÚ snižuje inverze, vzduch je tam teplejší až ve vyšších vrstvách, kde se neměří.

V Dobřichovicích i Komořanech se teploty zaznamenávají méně než 30 let, mezi 112 silvestrovských maxim tak hodnoty z těchto stanic meteorologové nezahrnují. Víc než 18 stupňů Celsia teploměr ukázal ještě v Neumětelech na Berounsku, kde už jde o dlouhodobý rekord. Naměřených 18,1 stupně tam překonalo dosavadní maximum 13,1 stupně z loňského silvestra.

Pro Nový rok předpověď počítá s teplotními maximy mezi 13 a 17 stupni Celsia, na Moravě a na severovýchodě Čech devět až 13 stupňů. Podle Sýkorové navíc bude na Nový rok slunečněji než v poslední den roku 2022. Je tak možné očekávat překonání dosud nejvyšší novoroční teploty 15,7 stupně Celsia, kterou v Kopistech na Mostecku meteorologové naměřili na počátku letošního roku.


Pokračovat ve čtení