Nejpravicovější vláda v dějinách Izraele. Netanjahu těsně získal podporu parlamentu

Hlasování o důvěře následovalo po vystoupení Netanjahua, který parlamentu představil program a složení svého kabinetu, po projevu končícího premiéra Jaira Lapida, který odchází do opozice, a po vyjádření zástupců jednotlivých frakcí. Kneset si rovněž do svého čela zvolil nového předsedu. Stal se jím bývalý ministr veřejné bezpečnosti Amir Ohana, který je prvním otevřeně homosexuálním politikem ve funkci. Pro poslance Netanjahuova Likudu zvedlo ruku rovněž 63 poslanců.

Netanjahu ve čtvrtek mimo jiné oznámil jmenování bývalého ministra zpravodajských služeb Eliho Cohena do čela ministerstva zahraničních věcí. Joav Galant, vysoký důstojník a bývalý vojenský poradce premiéra Ariela Šarona, se stane ministrem obrany. Oba jsou členy strany Likud. Novým ministrem financí bude šéf strany Náboženský sionismus (RZ) Becalel Smotrič.

Úkolem vlády bude „zmařit snahy Íránu o vybudování jaderného arzenálu, zajistit vojenskou převahu Izraele v regionu a zároveň rozšířit okruh míru“ s arabskými zeměmi, řekl Netanjahu v parlamentu.

Po Netanjahuově projevu promluvil končící premiér Lapid. Prohlásil, že nové vládě zemi předává „ve skvělé kondici, se silnou ekonomikou, s posílenými obrannými schopnostmi a silným odstrašením a s jedním z dosud nejlepších postavení ve světě“. „Pokuste se to nezničit. Brzy se vrátíme,“ vzkázal nové vládě předseda centristické strany Ješ atid (Budoucnost existuje).


Pokračovat ve čtení