Na Olomoucku cvičí další stovky ukrajinských vojáků. Trénují střelbu i pohyb na bojišti

„Děkuji vám, že na Ukrajině bojujete i za nás,“ řekla ukrajinským vojákům ministryně. Ujistila je o dalších dodávkách techniky a materiálu, které Ukrajině pomáhají v obraně před ruskou agresí. „Nadále také budeme poskytovat i výcvik ve všech dovednostech, o které je ze strany ukrajinské armády zájem,“ pokračovala.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Záběry z bojů: Ukrajinští výsadkáři připravili mazanou léčku. Okupanti udělali fatální chybu

Výcvik je zaměřený především na schopnosti jednotek pozemních sil. Jedná se o ostré střelby i taktickou přípravu a také plánování útoku, obrany nebo přesunů bojových jednotek. Menší část vojáků se zaměřuje na výcvik zdravotníků, který zahrnuje například simulaci ošetření většího množství zraněných po dělostřeleckém útoku.

V Česku se cvičí i vojáci ženijního a chemického vojska a na Libavou přijely i více než dvě desítky žen. „Nejsou to zdaleka jenom zdravotnice, ale slouží i u bojových jednotek. Mají můj obrovský obdiv, protože je to tvrdá práce i pro chlapy, natož pak pro ženy,“ podotkla Černochová.

Nesmírně cenná zkušenost

Podle Řehky se výcvikem ukrajinských vojáků výrazně zdokonaluje i česká armáda. „Od ukrajinských vojáků, kteří na Libavé cvičí, čerpáme nejen jejich neskutečnou motivaci a nasazení v boji i při výcviku, ale také obrovské množství zkušeností ze skutečného válečného konfliktu s Ruskem, což je nesmírně cenné,“ poznamenal.

Výcvik ukrajinských vojáků schválila vláda a Parlament loni na podzim. Cílem je do konce roku v Česku vycvičit až 4 000 Ukrajinců především z mechanizovaných jednotek. Podobně jsou ukrajinští vojáci cvičeni i v dalších evropských zemích. Nyní na Libavé působí druhá z pěti rotací. V každé z nich může být až 800 vojáků. Na jejich výcviku se podílí necelé tři stovky vojáků české armády.


Pokračovat ve čtení