Na jihozápadě Česka se může od čtvrtečního večera tvořit náledí, varují meteorologové

Na jihozápadě Česka se může od čtvrtečního večera tvořit náledí, varují meteorologové; Zdroj foto: Thinkstock

S možností vzniku náledí by měli počítat lidé v Jihočeském, Plzeňském, Karlovarském kraji a na jihozápadě Středočeského a Ústeckého kraje od čtvrtečních 21 hodin do pátečních 11 hodin. Hrozí při něm úrazy při uklouznutí a problémy může náledí způsobit také v dopravě. Chodci a řidiči by proto měli být na cestách maximálně opatrní, starší nebo méně mobilní lidé by měli omezit vycházení ven, uvedli meteorologové.

Meteorologové rozlišují podle způsobu vzniku mezi ledovkou a náledím. Náledí je ledová vrstva pokrývající zemský povrch, která vzniká postupným mrznutím kapek deště na povrchu země. Vzniká i zmrznutím částečně nebo úplně roztátého sněhu při poklesu teploty pod bod mrazu. Ledovka je  jevem mrznoucího deště nebo mrznoucího mrholení. Vzniká v případech, kdy ve výšce je teplý vzduch, z něj prší a déšť padá na prochlazený zemský povrch, větve stromů či elektrická vedení s teplotou pod bodem mrazu. Vodní kapky se po dopadu na zem či předměty rozlijí, okamžitě mrznou a vytvářejí ledovku – průhlednou vrstvu ledu s hladkým povrchem.

„Dnes začíná meteorologická zima a startuje se sněhovou pokrývkou jen v nejvyšších partiích hor,“ uvedl Český hydrometeorologický úřad na Twitteru.

Sněžit by místy mohlo v pátek, kdy se v Česku ochladí. Nejnižší noční teploty klesnou na minus jeden až minus pět, přes den budou nejvýše mezi minus jedním a plus třemi stupni. Ochlazení ale nepotrvá dlouho, o víkendu se opět mírně oteplí.

V sobotu meteorologové očekávají převážně zataženo, sněžení jen ojediněle. V noci bude mezi plus jedním a minus třemi stupni, nejvyšší denní teploty budou od nuly do čtyř stupňů. V neděli bude ještě o dva až tři stupně tepleji. Nejnižší noční teploty se budou pohybovat mezi plus třemi a minus jedním stupněm, přes den vystoupají na tři až sedm stupňů. Bude opět převážně zataženo, ojediněle může mrholit a padat slabý déšť se sněhem. V polohách nad 800 metrů to budou srážky sněhové.

Podobné počasí jako v neděli meteorologové očekávají i na začátku příštího týdne.

Video: Výroba sněhu v říjnu? Běžná věc. Bazény taky dál spotřebovávají energii, říká Hanuš (13. 10. 2022)


Pokračovat ve čtení