Na Frýdecko-Místecku se objevila ptačí chřipka. Ohniska nákazy se v Česku množí

„Okolo ohniska nákazy budou vymezena uzavřená pásma a v nich přijata mimořádná veterinární opatření,“ uvedl Majer. Vyšetření podle něj potvrdilo výskyt vysoce patogenní varianty ptačí chřipky H5N1, kterou se může nakazit i člověk. „Nebylo zjištěno, že by chovatel porušil nějaké nařízení, dodal.

Od začátku letošního prosince se v Česku potvrdilo osm ohnisek nemoci, sedm v malochovech drůbeže a jedno ve velkochovu kachen na výkrm. Ve všech případech šlo o stejný druh nákazy. První bylo ohnisko ve Frahelži na Jindřichohradecku, kde postupně uhynulo sedm tisíc kachen a dalších patnáct tisíc museli utratit. Zdrojem nákazy byli volně žijící vodní ptáci.

Chovatelé v ochranných pásmech a pásmech dozoru musí sledovat chovy a případnou nemocnost nebo úhyny drůbeže hned hlásit na krizovou linku. Používat mají například i dezinfekci při vstupu a odcházení z chovů. Od 14. prosince zároveň platí na celém území České republiky zákaz venkovního chovu drůbeže. Důvodem je rostoucí počet ohnisek vysoce patogenní ptačí chřipky.

Nejničivější epidemie ptačí chřipky v historii

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) minulý týden uvedl, že Evropa už déle než rok prochází nejničivější epidemií ptačí chřipky v historii. V nakažených chovech bylo vybito přes 50 milionů kusů drůbeže a se začátkem zimy se intenzita viru zdvojnásobila. Bilance utracených ptáků navíc nezahrnuje preventivní vybíjení zdravých zvířat v okolí ohnisek nákazy.

Od loňského října do letošního září se virus ptačí chřipky vyskytl ve 37 evropských zemích. Rozšířil se už také do Severní Ameriky a objevil se i v Ekvádoru, který začátkem prosince aktivoval plán na ochranu volně žijících ptáků na Galapágách.


Pokračovat ve čtení