Může znovu chrlit popel i lávu. Experti varují před sopkou, která před pár lety zabíjela

Před třemi lety vybuchla u pobřeží Nového Zélandu sopka Whakaari, známá také jaké Bílý ostrov. Při erupci tehdy zahynulo 22 ze 47 turistů, kteří se na ostrově nacházeli. Od té doby sopka vykazovala nízkou, avšak stálou činnost.

Whakaari je totiž stále aktivní, a tak může kdykoli znovu vybuchnout. V současné době navíc nikdo pořádně neví, co se uvnitř kráteru v zálivu Hojnosti děje, informuje web Newsweek.

„Monitorování Whakaari od roku 2019 mírně klesá, protože nikdo nebyl schopen navštívit a obsluhovat seismické stanice,“ vysvětlil Shane Cronin, vulkanolog a odborník na Whakaari z Aucklandské univerzity. Na špatný stav monitorovacích zařízení upozornila také vedoucí výzkumu přírodních nebezpečí a rizik ve společnosti GNS Science Gill Jollyová. „Schopnost vědců vyhodnocovat aktivitu téměř v reálném čase, zejména v noci, je nyní velmi omezená,“ sdělila.

„Erupce může být vyvolána několika různými mechanismy, a to jak vnitřními (nové magma), tak vnějšími (utěsnění vrcholu), přičemž oba tyto mechanismy jsou velmi nepředvídatelné,“ popsal Cronin.

Expert očekává větší erupci

Zatím poslední erupce  Whakaari začala 8. prosince 2019 ve 14:11 místního času, přičemž vychrlila horkou páru a vyvrhla do vzduchu chuchvalce popela až do výšky 12 000 metrů. Ty následně zasypaly obyvatele ostrova vlnou vroucího horkého plynu a dalších sopečných materiálů.

Před tragédií v roce 2019 vybuchovala Whakaari nepřetržitě od prosince 1975 do září 2000. Erupce byly zaznamenány také v letech 2012 a 2016. V současné době je sopka na druhém stupni výstrahy. Až Whakaari vybuchne příště, může to podle vulkanologa být mnohem větší erupce než v roce 2019. „Rozsah erupce v roce 2019 byl velmi malý. Whakaari může způsobit erupce této velikosti nebo mnohem větší,“ řekl Cronin s tím, že by mohla vyvolat erupce až do pátého stupně z osmi možných. Osm je ale hodnota, která nebyla v nedávné historii nikdy zaznamenána.


Pokračovat ve čtení