Miláček kamer a popularita zdarma. Babiše zproštění obžaloby nakopne, míní komentátoři

Podle Valeše ovlivní zproštění obžaloby Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo prezidentské volby. „Umožňuje mu to naplno zahájit kampaň a získat hlavní skupinu, tedy nerozhodnuté,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS politolog.

„Pro Babiše je to obrovská vzpruha. Hlavně pro druhé kolo, kde se hledá menší zlo, ho to obrovsky nakopává,“ podotkl komentátor Hospodářských novin Ondřej Leinert s tím, že je velmi pravděpodobné, že se Babiš do druhého kola dostane. Podle něj pak Babiše kromě voličů hnutí ANO podpoří například také voliči SPD, jejichž kandidát Jaroslav Bašta do druhého kola zřejmě neprojde. Leinert také zdůraznil, že Babiš může nyní argumentovat tím, že byl šest let vláčen po soudech a měl celou dobu pravdu, že je nevinný.

Podle Valeše navíc Babiš nyní získával popularitu i díky zájmu médií o soud. „Andreje Babiše je plný mediální prostor, stal se miláčkem kamer a je všude. Paradoxně získává popularitu zcela zdarma,“ sdělil Valeš.

Že se Babiš dostane do druhého kola prezidentských voleb je pravděpodobné také podle komentátora MF Dnes Petra Koláře. Ten ale připustil i možnost, že by Babiš za určitých okolností postoupit nemusel. „Existuje riziko, že si někteří voliči mohou říct, že když stejně postoupí, půjdou volit až v druhém kole. Pakliže by se to stalo, teoreticky by projít do druhého kola nemusel,“ podotkl Kolář.

Nerudová voliče od Středuly nezíská

Dalšími hlavními favority na vítěze prezidentských voleb jsou Petr Pavel a Danuše Nerudová, kterou podpořil odborový předák Josef Středula poté, co se v neděli rozhodl z boje o Hrad odstoupit. Experti ale jeho krok nechápou. „Když se ptali voličů Středuly, koho by volili na druhém místě, byl to jednoznačně Andrej Babiš, následoval Jaroslav Bašta. Rozhodně to ale není Nerudová. Nevíme, proč Středula, který má zastupovat úplně jinou část voličů, podpořil právě ji,“ popsal Valeš.

Podle Koláře je Josef Středula jeden z největších looserů voleb, přestože by za ním měla stát tak početná organizace, jako je Odborový svaz. „Od počátku to bylo fiasko za fiaskem. Nejprve zpackaná demonstrace na Václavském náměstí, na kterou přišlo pár stovek lidí, pak skoro nesehnal podpisy pro svou kandidaturu a nakonec předvede tenhle závěr a podpoří Nerudovou,“ popsal Kolář s tím, že Středula bude mít problém udržet se v čele Odborových svazů. Jiní experti však naopak uvádějí, že odešel se vztyčenou hlavou a otevírá se mu možnost úspěšně kandidovat do Senátu.


Pokračovat ve čtení