Experti popsali dopady krátkodobé abstinence nejen na vaše tělo

Stále více lidí se začátkem nového roku v rámci tradičních předsevzetí obrací k Suchému lednu, potažmo Suchému únoru, coby motivaci pro rok bez konzumace alkoholu. Samotné popíjení se může zdát jako neškodné, při dlouhodobém užívání a ve velkém množství však může mít fatální následky. S konzumací alkoholu se pojí například nádorová onemocnění krku, jícnu, jater, prsu, tlustého střeva či konečníku.

 

Než se ale takto vážné dopady konzumace alkoholu projeví, uběhne určitý čas – mnohdy roky či desetiletí. Kritici měsíčních výzev jsou proto skeptičtí k jejich přínosům. Experti však míní, že i přes krátký časový úsek s sebou „suché měsíce“ přináší několik zdravotních výhod.

 

„U jednotlivých osob se mohou lišit v závislosti na tom, o jak velkou změnu oproti jejich běžnému chování – tedy pití alkoholu – se jedná,“ uvedla pro web Healthline lékařka a ředitelka Americké rady pro obezitologii Rekha B. Kumarová.

 

Vysvětlila, že člověk, který pije alkohol minimálně, a přesto se rozhodne abstinenční výzvy zúčastnit, může mít pocit „kontroly nad svým zdravím, stejně jako pocit úspěchu z dosažení stanoveného cíle“.

„Oproti tomu lidé, kteří pijí hodně, mohou kromě dosažení stanoveného cíle zaznamenat výraznější fyziologické účinky – lepší spánek, úbytek hmotnosti nebo pocit ‚detoxikace‘,“ zmínila. S názorem Kumarové souhlasí také lékař a autor knihy Věda o pití: jak alkohol ovlivňuje vaše tělo a mysl – Amitava Dasgupta.

Připomněl také americké směrnice, které uvádějí, že by se měl alkohol konzumovat s mírou – maximálně jeden nápoj denně pro ženy, pro muže maximálně dva. „Studie ukazují, že i když pijete nadměrně jednou za měsíc, zvyšuje to riziko kardiovaskulárních onemocnění a mrtvice. Má varování nepatří těm, kteří pijí s mírou, ale těm, kteří pijí příliš mnoho,“ doplnil.

Pět největších výhod „suchých měsíců“

  • Úleva pro játra

U těch, kteří nadměrně konzumují alkoholické nápoje, může časem dojít k cirhóze jater. „Nestane se to během jednoho dne, ale u každého, kdo pije nadměrně, dochází k tukovým změnám v játrech. Když pít přestanete, jsou tyto změny vratné a játra se mohou opět normalizovat,“ podotkl Dasgupta.

Játra jsou tolerantní orgán, proto se podle lékaře mohou pozitivní změny projevit během několika týdnů po vysazení alkoholu. Kumarová doplnila, že při absenci alkoholu se játra mohou soustředit na své další úkoly, jako je odbourávání toxinů produkovaných tělem a nadbytečných hormonů.

  • Snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění

Alkohol je metabolizován játry a enzymem zvaným dehydrogenáza. Při nadměrném pití alkoholu se však tento enzym nasytí a je metabolizován jiným enzymem. Následně se oxiduje špatný cholesterol a na tepnách se vytváří ucpávky. Pokud chtějí lidé zlepšit stav svého srdce, mohou k detoxu alkoholu připojit cvičení, jež zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu

  • Snížíte riziko rakoviny

Národní toxikologický program amerického ministerstva zdravotnictví a sociálních služeb uvádí alkohol ve své zprávě o karcinogenech jako známý lidský karcinogen. Riziko vzniku rakoviny spojené s alkoholem se u člověka podle programu zvyšuje s tím, jak moc alkoholu v průběhu času vypije. Jak bylo výše uvedeno, existuje souvislost mezi konzumací alkoholu a nádorovým onemocněním, to v případě hlavy, krku, jícnu, jater, prsu, tlustého střeva a konečníku.

Údaje z roku 2009 zveřejněné v časopise American Journal of Public Health odhadují, že přibližně 3,5 procenta úmrtí na rakovinu ve Spojených státech souvisí s alkoholem.

  • Můžete i zhubnout

Alkohol je vysoce kalorický – víno, pivo a míchané nápoje přidávají do jídelníčku cukr. Kumarová proto uvádí, že jeho vyřazení může, ale nemusí pomoci zhubnout. „Záleží na tom, jaká je výchozí spotřeba alkoholu. Pokud těžší pijáci vyřadí alkohol na delší dobu, mohou zaznamenat úbytek hmotnosti, zlepšení ve stavbě těla nebo méně žaludečního tuku,“ zmínila lékařka, která se mimo jiné zabývá obezitou u lidí.

V závislosti na pacientovi sama někdy navrhuje omezit alkohol, aby dotyčný zhubl. „Některým pacientům, kteří optimalizovali všechny ostatní aspekty svého života – strava je ideální, pohyb maximální, spánek přiměřený, stres zvládnutý – jsem doporučila úplně vyloučit alkohol za účelem hubnutí, abych zjistila, zda jsou obzvláště citliví na přibírání na váze vlivem alkoholu,“ 

Doplnila, že například řada žen v období kolem menopauzy uvádí, že po alkoholu přibírají na váze mnohem snadněji než před menopauzou. Pokud však spoléháte na to, že vám Suchý leden nebo Suchej únor pomůže zhubnout, není podle nejlepší volba: „Doporučila bych spíše několik věcí omezit, než je zcela vyloučit – abyste se vyhnuli pocitu deprivace, který může vést k opětovné konzumaci jídla či pití a opětovnému přibírání na váze.“

  • Zvyšte výkon mozku

Mezi ty, kteří by se zejména měli „suchých měsíců“ zúčastnit, patří podle Dasgupty zejména lidé mladší 21 let. Existuje důvod, proč je v USA pití alkoholu legální až od 21 let. Pití alkoholu u mladistvých a vysokoškoláků představuje obrovský problém. Může způsobit ztrátu paměti a zásah do vývoje mozku. Pro vysokoškoláky je nejlepší, když jsou v suchu.