Manželka chybí, tchyni namaloval. Jachtař Křížek z vězení popisuje vznik své knihy

Během výkonu trestu si David Křížek osvojil řadu výtvarných technik, a proto si knihu pro děti sám ilustroval. V knížce je mimo jiné vyobrazený autor a jeho děti. Manželka však chybí. „Lucii jsem kreslil, ale to nejde zachytit, ta čirá krása. Je hrozně těžký kreslit vlastní manželku, protože tam člověk nemůže udělat chybu,“ poznamenal Křížek.

Přitom se ale pustil do ještě těžšího oříšku. „Nakreslil jsem vlastní tchyni, kterou mám strašně rád a hrozně si jí vážím, a myslím si, že je to jeden z nejpovedenějších obrázků,“ popsal. Reakce na knihu jsou prý zatím kladné a lidem se líbí. „Je velmi hezky zpracovaná a kupodivu jsou dobrý ohlasy i na ten text, takže mám radost,“ přiznal Křížek.

Podle manželky Lucie jsou některé části tak dobré i díky pobytu ve vězení. „Ty momenty, kdy vyzdvihuje to, jak je příroda krásná, jak je svoboda na moři o to víc intenzivní a jak každý okamžik ze dne je prostě nádherný, tak to tam je určitě psaný o to důrazněji, když ví, že nad sebou nemá volné nebe a že nemůže jít do přírody kdy chce,“ míní bývalá modelka.

Díky psaní knihy má David pocit, že čas ve vězení nepromarnil. „Ten čas nebyl marný. Já nechci, aby to bylo patetický, dojemný. Já jsem poslední roky taková slabá povaha, protože jsem si odnesl šrámy, z toho všeho,“ přiblížil své rozpoložení za mřížemi jachtař.

Tvůrčí proces ale u Davida po dopsání knížky rozhodně nekončí. Když se rozkřiklo, že umí malovat, žádají ho lidé o obrázky. A ozvalo se i jedno hudební sdružení. „Napadlo je, že by bylo hezký ilustrovat nějaký videoklip, že bychom udělali něco podobného,“ uvedl Křížek a dodal, že je to možná troufalé, když jde o jeho první ilustraci. „Ale mám rád výzvy, tak proč se o to nepokusit, uvidíme,“ zakončil.


Pokračovat ve čtení