Lobbista Janoušek opustil brány Ruzyně. Soud ho propustil předčasně z vězení

Janoušek opustil věznici po 16:00, v mrazivém počasí byl oblečen jen v tričku a krátkých kalhotách, na hlavě měl zdravotní ochrannou helmu. „Za chyby se platí, tak snad jsem zaplatil už dost,“ řekl novinářům. Následně nastoupil do přistaveného auta a odjel.

Janouškův právní zástupce Martin Sadílek řekl, že zatím nemá informace o tom, jakou zkušební dobu či další opatření soud muži stanovil.

Janoušek v březnu roku 2012 v Praze v opilosti naboural do auta a od nehody ujel. Řidička ho dohonila, když zastavil na červenou. Vystoupila a postavila se před Janouškův automobil a chtěla s ním situaci vyřešit. Lobbista proti ní nejdřív dvakrát popojel, potom na zelenou šlápl na plyn, ženu porazil a ujel. Janoušek původně čelil obžalobě z pokusu o vraždu. Nakonec dostal trest za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky.

Do věznice Janoušek nastoupil v listopadu 2014, od března 2016 až do července 2021 byl ale na svobodě. Brněnská justice mu totiž výkon trestu opakovaně přerušovala na základě lékařských posudků, podle nichž u Janouška existuje po operaci hlavy riziko těžkého poranění mozku, potřebuje dohled a musí se při chůzi opírat o berli. Sledování ale poté lobbistu zastihlo na plovárně, na kole nebo v galerii. Média navíc zveřejnila snímky, na nichž byl Janoušek bez hole v Alpách.

Poté, co se Janoušek vrátil do vězení, nejprve loni v prosinci požádal o započítání doby přerušení trestu do celkové doby výkonu trestu. To však soud odmítl. Následně muž letos začal usilovat o podmíněné propuštění z vězení, Obvodní soud pro Prahu 6 jeho žádost dvakrát zamítl. Janoušek ale podal proti poslednímu rozhodnutí stížnost, které odvolací soud v pondělí vyhověl. Mluvčí soudu Adam Wenig rozhodnutí blíže nekomentoval. „Bez dalších podrobností mohu potvrdit, že soudem byl příslušné věznici zaslán příkaz k propuštění jmenovaného na svobodu,“ sdělil Wenig.

Někdejší lobbista a podnikatel Janoušek byl v minulosti označován za šedou eminenci pražské politiky. Začínal jako číšník a trenér tenisu, podnikal v realitách. Média se později rozepisovala o jeho kontaktech s politiky včetně někdejšího pražského primátora Pavla Béma (ODS).


Pokračovat ve čtení