Lidovci obešli Zemana. Hladík zatím bude náměstkem, na jeho nominaci na ministra trvají

„Celostátní výbor KDU-ČSL rozhodnutí Miloše Zemana odmítá a považuje tento postup za protiústavní. Výbor nadále podporuje Petra Hladíka na ministra životního prostředí. My i experti považujeme krok Miloše Zemana za krok, který je v rozporu s Ústavou,“ uvedl v pátek po jednání celostátního výboru lidovců Jurečka.

Hladíka v pondělí jmenuje svým náměstkem na ministerstvu životního prostředí. „Bude náměstkem se všemi pravomocemi. Vyčlením mu jasné kompetence. Některé věci za mě bude moct podepisovat, bude moct chodit na jednání Sněmovny, vlády i Senátu tak, aby byl součástí agendy. Až bude na Hradě nový prezident, jmenuje ho a Petr Hladík už naskočí do plné činnosti,“ vysvětloval svůj záměr šéf lidovců. Obešel tak Miloše Zemana.

Bývalá ministryně Anna Hubáčková odešla z resortu životního prostředí kvůli zdravotním komplikacím na konci loňského října. Od té doby jej vede šéf lidovců Marian Jurečka, který má ale na starosti zároveň i resort práce a sociálních věcí, navíc je vicepremiérem. Premiér Petr Fiala (ODS) po dvou měsících váhání minulý týden navrhl prezidentovi Miloši Zemanovi, aby Jurečku na životním prostředí vystřídal bývalý náměstek brněnské primátorky Petr Hladík.

Ten ale po středečním jednání se Zemanem na Pražském hradě novinářům řekl, že prezident má k jeho jmenování výhrady a není v tuto chvíli připraven tak učinit. Podle Jurečky se výhrady týkaly například Hladíkovy odbornosti nebo kauzy přidělování městských bytů v Brně. Kvůli ní policie zasahovala i v Hladíkově kanceláři, z ničeho jej ale neobvinila.

Premiér s rozhodnutím souhlasí

Jurečka v pátek zároveň zdůraznil, že premiér Fiala s rozhodnutím celostátního výboru KDU-ČSL souhlasí. „Detailně jsem s ním situaci probral,“ podotkl. „KDU-ČSL potvrdila nominaci Petra Hladíka na pozici ministra životního prostředí. Proto nadále trvám na návrhu, který jsem minulý týden zaslal prezidentu republiky. Očekávám, že se situace vyřeší během několika týdnů v souladu s Ústavou ČR,“ komentoval situaci premiér.

Jurečka ještě vysvětlil, že k tomuto kroku lidovci přistoupili proto, že mandát současné hlavy státu potrvá už jen osm týdnů. „Pokud by do konce mandátu zbývalo půl roku, byla by na místě kompetenční žaloba na prezidenta. Do budoucna ale musí platit to, že kdyby taková situace nastala, podá se kompetenční žaloba,“ apeloval. Dodal, že Zemana už se nebude snažit k Hladíkovu jmenování přesvědčit.


Pokračovat ve čtení