Kubičko: Soud před volbami je trapná situace. Babiše může stát druhé kolo, dodal Balšínek

„Je to trapná situace, bezesporu,“ reagoval Kubičko na dotaz, jak působí, že kauza Čapí hnízdo trvá léta a rozsudek bude vynesen jen pár dní před prvním kolem prezidentských voleb. Následně mínil, že se něco takového nemělo stát. „Mohly tomu zabránit obě strany. Soud měl dávno rozhodnout a mělo to být vyřešeno. Není to tak složitá kauza. Státní zastupitelství však mělo různé názory, zasahoval nejvyšší státní zástupce… je to velice trapné,“ zdůraznil.

Jedním dechem však doplnil, že celé situaci – kdy bude rozsudek vynesen před volbami – mohl předejít i sám Babiš, jehož právní zástupce líčení také protahoval. „Člověk, který má trestní stíhání, obžalobu, by v demokratické společnosti neměl kandidovat na žádnou funkci, natož na prezidenta,“ podotkl rovněž Kubičko.

Šéfredaktor Balšínek následně zmínil, že fakt, že bude rozsudek vynesen, je důležitý. „Pokud bude rozsudek vynesen, tak je zřejmě, že bude nepravomocný. Je velká pravděpodobnost, že se Babiš odvolá, pokud bude odsouzen. Nepochybně to ale Babišovi zkomplikuje u voličů život. U skalních voličů, které má, asi ne, tam žádná změna nebude. Ale nepochybně se připraví o potenciál, který má ze všech kandidátů nejmenší. Jeho nevolitelnost je vysoká. Teoreticky se domnívám, že mu to může zkomplikovat i postup do druhého kola,“ podotkl.

Rozhodnou debaty

Že případně odsouzený kandidát na prezidenta nebude skalním fanouškům vadit, se domnívá i Kubičko. „Nebude jim vadit ani případný prezident v podmínce. Rozhodně ale jeho šance proces takřka neovlivní,“ dodal. Podobný názor má i politolog Jan Kubáček.

„Kauza se táhne již dlouho, vždy se výrazně objeví před volbami. Jsem přesvědčen, že velká část veřejnosti na to má už jasný názor: buď ho odsoudila, nebo za ním stojí. Výsledek bude důležitý pouze pro váhavé voliče, kteří se v podstatě budou rozhodovat podle toho, jak bude Babiš a jeho největší konkurenti argumentovat v posledních debatách,“ uvedl politolog Jan Kubáček.

Následně dodal, že pokud by Babiš byl ve druhém kole zvolen za prezidenta, a navíc byl odsouzený, bylo by to „hodně nové a nezvyklé“. „Společnost by si na to zvykala velmi pozvolna, někdo by se s tím nikdy nesmířil,“ reagoval Kubáček na dotaz, co by se stalo, kdyby se případně odsouzený Babiš stal prezidentem republiku.

Přiblížil i, jak by se bývalý premiér v roli hlavy státu musel chovat. „Na Babiše by to kladlo, že by musel být aktivním a dynamickým prezidentem, aby dokázal své odsouzení přebít. Zároveň by však musel být velice opatrný k justici, aby ho nikdo nemohl podezřívat, že má tendenci se mstít a zatěžovat soudní systém republiky,“ uvedl.

Babišovi hrozí i peněžitý trest

V kauza Čapí hnízdo by měl být vynesen verdikt již v pondělí 9. ledna. Čtyři dny před prvním kolem prezidentských voleb si šéf hnutí ANO vyslechne rozsudek. Státní zástupce v rámci závěrečného návrhu oběma obžalovaným navrhl podmíněný trest odnětí svobody, a to ve výměře tři roky odnětí svobody na zkušební dobu v trvání pěti let. Pro Babiše chce žalobce navíc ještě desetimilionový peněžitý trest.

Celá kauza začala v roce 2008, kdy společnost Farma Čapí hnízdo dostala evropskou dotaci 50 milionů korun na výstavbu areálu. Dotaci přitom mohly dostat pouze malé a střední podniky. Obžaloba tvrdí, že Babiš zajistil vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu a prodej akcií svým dětem a partnerce proto, aby farma naoko splňovala podmínky pro získání dotace pro malé a střední podniky.


Pokračovat ve čtení