Kratom má řadu pozitivních účinků, hájí se distributor. Před „zázrakem“ ale odborníci varují

„Kratom pomáhá při depresích a jiných náročných stavech, funguje jako stimulant, a přitom nezvyšuje krevní tlak. Tlumí bolest, a pomáhá tak lidem s chronickými bolestmi.“ Na tyto a další benefity kratomu u kulatého stolu v Poslanecké sněmovně upozornil Jan Němec, jednatel jedné ze společností, která látku v Česku prodává. Doplnil, že od uživatelů dostává řadu podobných reakcí.

Někteří experti a lékaři před kratomem a jeho účinky ale varují. „Vypadá to, že kratom pomáhá úplně na všechno, ale to je marketing, který, pro nás lékaře, není podložený rozsáhlými studiemi. Neříkala bych, že pomáhá na deprese a podobně, protože to nevíme,“ oponovala primářka jednoho z oddělení Psychiatrické nemocnice Bohnice Hana Karbanová.

Jako „konzervativní lékařka“ by se prý přikláněla k tomu, aby kratom byl uveden na seznamu návykových látek, které nejsou povoleny k užití. Varovala, že by zájem o něj mohl narůstat a regulace by nemusela být účinným nástrojem.

Prodej jako u cigaret?

Protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (ODS) by se však k regulaci přikláněl. „Máme návrh regulace, která by byla podobná té u tabáku – prodej by byl zakázán osobám pod 18 let, neprodával by se všude, byl by označován za potravinu jako tabák nebo alkohol,“ uvedl už před měsícem pro CNN Prima NEWS.

U kulatého stolu znovu zopakoval, že se jedná mírnou psychoaktivní látku, kterou je třeba se zabývat. Podobný názor sdílí i prodejce kratomu Němec. Ačkoliv hájí svůj byznys, i on volá po „rozumné regulaci“. Nyní jako prodejce totiž například nemůže uvádět složení produktu na obalu, protože je kratom považován za sběratelský předmět.

Uživatelé se tak nedozvědí, jaké má mít kratom dávkování nebo  co způsobuje. „Účinky kratomu bohužel sdělit nemůžeme. Kratom je prodáván jako botanický předmět,“ píše firma na webu. Němec také vládě navrhl, aby se omezil prodej mladistvým, při výrobě byl dodržován povinný standard a informovalo se i o nežádoucích účincích.

S takovou variantou souhlasí i někteří uživatelé. „Za mě je kratom velice dobrý pomocník a byla by škoda ho zakazovat. Přál bych si regulovaný trh a jistě přísnější pravidla na hygienu, laboratorní testy a celoplošný zákaz automatů,“ uvedl uživatel Mario G. na sociálních sítích.

S regulací souhlasí i vládní politici, kteří schůzi s odborníky svolali. „U kratomu je nebezpečí, že může obsahovat pesticidy, kovy, plísně. Prodávat ho jako sběratelský předmět je mimo mísu. K zákazu kratom ale spíše nespěje, přikláněl bych se k regulaci. Myslím, že to by se nám mohlo podařit protlačit,“ uvedl na dotaz CNN Prima NEWS poslanec a člen sněmovního výboru pro zdravotnictví Josef Flek (STAN). Kratom by chtěli regulovat i Piráti. Někteří opoziční zástupci by byli ale přísnější.


Pokračovat ve čtení