Kauza Dozimetr: Detektiv lustroval policejní auta pro Hlubučkův gang. Inspekce ho obvinila

Nemrah v roli nadpraporčíka sloužil v sekci hospodářské kriminálky na Proseku. Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) ho ve svém usnesení označila za vedlejšího aktéra zločinecké skupiny, jehož součástí byl kromě Hlubučka také podnikatelé Michal Redl či Zakaría Nemrah.

Právě on několikrát požádal svého bratra, zda by ze své pozice kriminalisty nepomohl gangu. Karím Nemrah měl například lustrovat v policejním registru vozidel, která se zdržovala v okolí skrýše organizované zločinecké skupiny – především kvůli obavám, že by mohla být sledována.

„V jednom případě přitom zjistil, že jde o vozidlo se skrytými údaji, které lze získat až na odůvodněné písemné vyžádání, tedy že jde o vozidlo náležející do majetku České republiky určené pro zvláštní režim užívání,“ cituje web Aktuálně.cz útržek z policejního usnesení. Šlo o vůz ministerstva vnitra.

„Generální inspekce bezpečnostních sborů zahájila trestní stíhání jednoho příslušníka Policie ČR a jedné civilní osoby. U příslušníka policie pro tři jednání kvalifikovaná jako zneužití pravomoci úřední osoby a neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací,“ sdělil Aktuálně dozorový žalobce z Vrchního státního zastupitelství v Praze Pavel Prygl.

Konkrétně se Zakaría Nemrah provinil naváděním ke zmíněným trestním činům. Ačkoliv jde o civilní osobu, podílel se na deliktech policisty. Díky tomu ho inspekce mohla obvinit společně s jeho bratrem. Navíc je Karím Nemrah stíhaný za podplácení, ačkoliv není zatím jasné, koho a za kolik měl detektiv zkorumpovat.

Úplatky za 2,5 milionu korun

V kauze Dozimetr je obviněna více než desítka lidí. Policisté tvrdí, že organizovaná skupina systematicky obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky.

V současnosti případ stále řeší orgány činné v trestním řízení, v polovině listopadu například policie rozšířila obvinění čtyřem podnikatelům, které nově stíhá kvůli úplatku 2,5 milionu korun. Pražské vrchní státní zastupitelství, které má případ na starosti, ani advokáti obviněných nechtěli rozšíření komentovat.


Pokračovat ve čtení