Kapra z kádě ne, baleného ano. Lidl zakázal prodej živých ryb před svými prodejnami

Kapra z kádě ne, baleného ano. Lidl zakázal prodej živých ryb před svými prodejnami; Zdroj foto: Thinkstock

Už několik let bojuje organizace Vánoce bez násilí proti káďovému prodeji kaprů. Lidl je prvním z velkých řetězců v Česku, který tak vyjde ochráncům zvířat vstříc.

„Odpovědné podnikání pro nás znamená nabízet zákazníkům zboží nejvyšší kvality a zároveň se chovat k našemu okolí tak, aby naše činnost byla dlouhodobě udržitelná. I z toho důvodu jsme se letos rozhodli neumožnit prodej kaprů před našimi prodejnami,“ vysvětlil HN tiskový mluvčí Lidlu Tomáš Myler.

Kapry si však zákazníci budou moct nadále koupit již zabalené uvnitř prodejen. „Oproti klasickému ‚stánkovému‘ prodeji je celý proces zpracování kaprů pod dohledem veterinární správy, u které je náš dodavatel zaregistrován, a probíhá podle nejpřísnějších norem s vysokými nároky na kontrolu kvality a zpracování pro maximální bezpečnost spotřebitele a co nejhumánnějším způsobem vůči rybám,“ dodal Myler pro Aktuálně.cz.

Káďový prodej pokračuje

Nabídku baleného kapra připravuje i konkurence. Ta na rozdíl od Lidlu ale neodmítá ani prodej živých ryb. Kádě s kapry tak budou letos k dispozici například před obchody Tesco, Kaufland či Penny. „Pokud jde o prodej živých kaprů v blízkosti našich prodejen, ten u vybraných prodejen umožňujeme externím partnerům,“ uvedl mluvčí Penny Tomáš Kubík.

Podle Renaty Maierl z Kauflandu je prodej kaprů českou tradicí a zájem zákazníků o ně stále trvá. „Prodej živých kaprů bude probíhat na většině našich prodejen v termínu od 17. do 27. prosince,“ upřesnila.

Obchodní řetězce Albert a Billa se od prodeje živých kaprů distancují. „Pokud se kapři před našimi prodejnami prodávají, prostranství jim pronajímá majitel objektu, kterým není Albert,“ vysvětlil ředitel komunikace prodejen Albert Jiří Mareček.

Albert i Billa shodně dodávají, že zákazníci mohou koupit v jejich prodejnách již naporcované ryby. „Vzhledem i k jejich omezenému množství před Vánoci se v našich prodejnách těší mírně vyšší oblibě losos, kterého máme buď s certifikací ASC nebo MSC,“ podotkl Mareček.

Na kapry dohlédne inspekce

Na dodržování pravidel dohlíží Česká obchodní inspekce i Státní veterinární správa.

V seznamu pravidel, které vydala v roce 2011 na svých stránkách, zmiňuje například pracovní oděv a vybavení prodejců na stánku i to, jak kapra usmrtit. „Kapra nelze zaživa odšupinovávat, vytlačovat mu jikry anebo mlíčí, ohrožovat oči či brát ho za skřele,“ uvádí se v pravidlech. 

SZPI nabádá všechny, kteří mají v plánu kapra pořídit, aby usmrcení ryby nechali na odbornících. Neprofesionální přenášení živého kapra domů může rybě způsobit zbytečný stres, popřípadě utrpení při nešikovném usmrcování.


Pokračovat ve čtení