Kampaň graduje: Volí mě i vládní politici, sdílí Babiš. Porušil jste slib, vrací úder Pekarová

„V EU to teď nezvládáme. Potřebuju silného a zkušeného parťáka. Proto budu volit Andreje Babiše.“ Fotku předsedy vlády Fialy s takovým popiskem sdílel ve středu dopoledne na Facebooku Andrej Babiš. Na obrázku je vidět i premiérův podpis. K tomu kandidát na prezidenta z opozičního hnutí ANO píše: „Došlo WhatsAppem. Jestli je to pravda, tak díky.“

Podobný dezinformační obrázek vytvořil Babišův tým i k Pekarové Adamové nebo Rakušanovi. „Budu volit Babiše. Nerada to přiznávám, ale on jediný má zkušenost, jak zvládnout krizi,“ stojí u fotografie šéfky Sněmovny.

„Babiše jsem nemohl vystát. Ale my už na vládě nevíme kudy kam. Potřebujeme vážně píchnout. Andreji, sorry za všechno. Máš můj hlas,“ má podle obrázku tvrdit šéf STAN Rakušan. K tomu Babiš dodává: „Lidi, už fakt dost. Nemůžu smíchy.“

Rakušan: Babiš je lhář a podvodník

Politici se na sítích ale brání. Fialova ODS na oplátku vytvořila koláž s Babišem, kde k jeho fotografii připsala popisek „Tato vláda pomáhá lidem, proto Fiala.“ Obrázek strana sdílela na Twitteru a stejně jako šéf ANO do popisku napsala: „Přišlo WhatsAppem“.

I Pekarová Adamová příspěvky šéfa ANO vzala s humorem a „úder“ mu vrátila. „Jednání pana Babiše mě velice zklamalo. Včera večer jsme se u francouzského vína z jeho osobních vinic jasně domluvili, že má podpora je ryze diskrétní a nebude ji zveřejňovat. Svůj slib opět porušil. Nemohu jinak, než své rozhodnutí změnit a svou podporu vyjádřit panu Baštovi,“ napsala šéfka Sněmovny ironicky na Twitter. Narážela tak na Babišův majetek ve Francii, který je prošetřován s podezřením na daňové podvody.

Rakušana naopak Babišova kampaň pobouřila. „Když se nástrojem kampaně stane lež a podvod, co to vypovídá o kandidátovi? Že je to lhář a podvodník,“ reagoval důrazně pro CNN Prima NEWS.

Kampaň expremiéra a šéfa ANO znechutila i další politiky „Tohle je jen drobná ochutnávka, čeho všeho je ten lhář a StBák schopen a co by rozpoutal ve druhém kole. Nejlepší odpovědí bude ho do něj vůbec nepustit,“ komentoval fotografie se lživými popisky bývalý ministr financí Miroslav Kalousek.

První kolo prezidentských voleb v Česku proběhne za dva dny, tedy v pátek 13. a v sobotu 14. ledna. Mnozí politologové i další experti varovali, že těsně před volbami se na sítích budou dít různé věci, které často mohou být až za hranou. „Přijdou daleko tvrdší kalibry v kampani,“ upozornil na konci roku pro CNN Prima NEWS politolog Ladislav Mrklas.

„Babiš je nejviditelnějším stranickým kandidátem v prezidentské volbě a jeho politické hnutí udělá cokoli, aby zvýšilo jeho šance,“ komentoval to ve vysílání CNN Prima NEWS politolog Ladislav Cabada.


Pokračovat ve čtení