Jak ušetřit za palivo? Britští experti radí umístit misku s vodou na místo spolujezdce

Nový rok za rohem a mnozí z nás na poslední chvíli vyráží na nákupy zajistit veku na chlebíčky, šampaňské a zábavní pyrotechniku. Časté vánoční a novoroční pojezdy autem ale stojí drahocenné palivo a není překvapením, že podle statistik utrácí většina lidí v prosinci více peněz než jiné měsíce. Britští experti z portálu ChooseMyCar.com doporučují několik chytrých triků, jak uspořit. Mimo jiné tak, že budete jezdit s miskou vrchovatě plnou vody na sedadle spolujezdce.

Žádná věda

Na první pohled bizarní metoda má velice racionální vysvětlení. Funguje tak, že působí jako odstrašující prostředek pro řidiče, kteří by mohli být v pokušení zbytečně zrychlovat nebo brzdit. Obojí samozřejmě znamená vyšší spotřebu. „Zní to trochu divně, ale je to jednoduchá a brilantní připomínka, abyste jeli jemně. Pokud sešlápnete plynový pedál příliš silně, uvidíte, jak voda vytéká po stranách. Stejně tak, pokud jedete příliš rychle a prudce brzdíte,“ říká Patrick Foley z britského královského autoklubu RAC.

Uspoří i parkování

Ale nejsou to jen misky s vodou, které by vám mohly v zimě ušetřit palivo, jak uvádí zpravodajský web Yorkshire Live. Ušetřit podle něj můžete i správným způsobem parkování. Podle něj je například výhodné parkovat předkem auta východním směrem, protože případné ranní slunce pomůže zkrátit čas, který strávíte na místě s nastartovaným autem se zapnutými elektrickými spotřebiči, abyste rozmrazili čelní sklo. Chce to ale dobrou znalost světových stran v daném místě nebo kompas.

Také další spíše úsměvná poučka má souvislost s parkováním. Podle ní je z hlediska úspory paliva vhodné na parkovací místo couvat a vyjíždět z něj naopak popředu. Důvod je opět jednoduchý – auto se studeným motorem spotřebovává více paliva než se zahřátým, což přímo souvisí s tím, že popředu člověk zpravidla vyrazí snadno a rychle, čímž motor brzy ohřeje, zatímco se zpětným chodem mají zvláště někteří jedinci potíže a trápí studený motor prakticky na místě.

Další tipy na úsporu paliva doporučují třeba využívání teplé garáže, kvůli následnému kratšímu zahřívání nebo pravidelné vyprazdňování zavazadlového prostoru, abyste s sebou nevozili nadváhu.


Pokračovat ve čtení