Holčička spěchala na svět, narodila se na zadním sedadle auta. Miminku pomohl táta

Rodina ráno vyrazila do porodnice, kam už ale nepřijela, protože se miminko chystalo na svět. „Tatínek s pomocí naší operátorky přivedl prvorozenou dcerku na svět na zadním sedadle auta. Jemu i statečné mamince patří velká pochvala,“ uvedla mluvčí jihomoravské záchranky Michaela Bothová. Na místo dorazili i záchranáři, kteří zkontrolovali matku i dítě, poskytli jim péči a převezli obě do porodnice.

Záchranáři vyjíždějí zhruba k 50 porodům do měsíce. „Může nastat i více případů. Jednou z možností je, že se podaří dopravit maminku do nemocnice ještě dřív, než porodí. Další případy jsou ty, kdy se dítě narodí v sanitce, která někde zastaví,“ řekla Bothová. Někdy se ale nestihne přijít ani do sanitky a záchranáři přivedou na svět dítě doma u rodičů. „A potom existují i kuriozity jako porod na zadním sedadle auta,“ dodala Bothová. Například v září záchranáři vedli porod na benzinové čerpací stanici.

Takzvaný překotný, tedy rychlý a spontánní porod, je jednou z možností, do níž může situace vyústit. Porod bývá rychlý a rodiče mnohdy nestihnou přijet do porodnice. Překotný porod podle záchranářů nelze předvídat. Pokud ale mohu lidé přejet do porodnice, nejsou záchranáři zastánci domácích porodů. Upozorňují na to, že nejsou v sanitce pro případ komplikací tak dobře vybavení, jako je vybavená porodnice.


Pokračovat ve čtení