Harry prozradil svá poslední slova královně. Na místě smrti Diany si zahrával se životem

Princ Harry kope na všechny strany. Ve své knize Spare si postěžoval na bratra Williama nebo na vévodkyni Kate. V memoárech se ale píše také o tom, jak Harry prožíval odchod královny Alžběty II., která zemřela loni 8. září. Z toho vyplývá, že knihu, která oficiálně vyjde až 10. ledna, dopsal relativně nedávno.

Princ Harry, který se se svojí manželkou Meghan přestěhoval do USA, odkud pravidelně kritizují britskou královskou rodinu, v knize prozradil, jaká byla jeho poslední slova královně v době, kdy byla po smrti, a on za ní přispěchal na zámek Balmoral. Informoval o tom list Daily Mail.

„Zašeptal jsem, že doufám, že byla šťastná a že teď už je s dědečkem. Řekl jsem, že jsem si jí vážil za to, jak dokázal plnit své povinnosti až do konce. Platinové jubileum, vítání nové premiérky,“ uvedl Harry v knize, která rozpoutala poprask nejen v médiích, ale také na sociálních sítích.

V tunelu, kde zemřela Diana

Syn současného britského krále Karla III. se v knize rozepsal také o tom, jak těžce nesl odchod své matky princezny Diany, která zemřela při autonehodě v tunelu Pont de l’Alma v Paříži.

Právě tam princ Harry pronásledoval své démony. V memoáru se svěřil, že požádal svého řidiče, aby projel tunel rychlostí 104 kilometrů za hodinu. Přesně v této rychlosti totiž naboural vůz s jeho matkou. „Byl jsem v šoku z toho, jak je ten tunel krátký,“ napsal Harry.

Jeho paměti jsou plné smutku a kritiky. Reakce na knihu se rozcházejí, těch negativních ale není právě málo.

Kritika Harryho

„Princ Harry je podřadná, mdlá a penězchtivá ostuda,“ napsal na Twitter britský politik Nigel Farage, který proslul svým podílem na vystoupení Británie z Evropské unie.

Harryho tepou i britští novináři. Podle korespondentky Katie Spencerové ze Sky News je v knize příliš mnoho paradoxů a je velmi obtížné v ní princi fandit nebo ho chápat. Harry si například v knize stěžoval na pozornost médií, ale sám přitom výrazně odkrývá své soukromí.

„Jsou tam momenty, které vám lámou srdce, jenže je doprovázejí malicherné úvahy. Třeba o tom, jak William ignoroval Harryho ve škole – mohl by mu někdo vysvětlit, že to tak dělají všichni sourozenci? Harry je ve svých pamětech smutný, požitkářský a naivní,“ píše Spencerová.

„Je trochu těžké stát na jeho straně. Komu tohle prospívá?“ dodala novinářka.


Pokračovat ve čtení