Hádka i smích ve studiu: Politici se přeli o Babišovi, krádeži voličů i „pětikolce“

Na středeční tiskové konferenci Babiš oznámil, že si po prohraných prezidentských volbách nechá jak poslanecký mandát, tak post šéfa hnutí ANO. Ve svém projevu nešetřil kritikou na adresu kabinetu Petra Fialy (ODS), ale také bývalých koaličních partnerů z ČSSD i opozičních kolegů z hnutí SPD. Podle svých slov se na ně chce zaměřit.

„Potvrdilo se, že ANO je stranou jednoho muže. Nemá demokratické struktury, Andrej Babiš prohrál troje volby za sebou – ty poslední naprosto fatálně. Dopadl nejhůř ze všech kandidátů, kteří se v historii dostali do druhého kola. Na počet hlasů měl méně než pan Drahoš, s ohledem na volební účast i méně než Karel Schwarzenberg. Hnutí ANO představuje staronové tváře, nové očividně nemá,“ řekl Jakob.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vystrčil: Jsme v autobusu, co se řítí do zdi. ANO je jedno, zda bude za 30 let na důchody

Rovněž dodal, že se hnutí ideologicky odklonilo od své startovní čáry. „ANO se vydalo jednoznačně na levici, je to levicová strana. Za tu dobu udělalo veletoč, začalo jako středopravé hnutí, pokračovalo jako středolevé. Pak Babiš útočil na SPD a ČSSD, takže je jasné, kam se strana posunuje,“ pokračoval v Partii Terezie Tománkové.

Do předsedy opozičního hnutí si Jakob posléze rýpnul za jeho další absenci v dolní komoře. „Babiš slíbil, že bude chodit do práce, přes noc se tento slib zase rozplynul. Fascinuje mě, jak se najednou učí. Evidentně nemá ani páru o tom, jak fungují výbory, přitom je to zásadní práce poslance. Je to předseda strany, měl by přednášet stanoviska ve Sněmovně, ne objíždět republiku v obytňáku. Ne v době, kdy se probírají zásadní zákony,“ nešetřil kritikou Jakob.

Proti slovům politika z TOP 09 se ohradila bývalá hejtmanka Středočeského kraje a současná poslankyně Jaroslava Pokorná Jermanová. „Nerozdáváme karty, to dělá volič. Pětikolka – pardon, pětikoalice – se velice snaží o to, aby rozhádala opozici, že není jednotná. Bylo tu řečeno spoustu nepravd. S SPD spolupracujeme na věcech, na které máme stejný názor. Při hlasování, která proběhla uplynulý týden, jsme byli i v souladu s koalicí,“ sdělila v reakci na poznámku, že Babiš „vysává“ voličskou základnu konkurenčního hnutí SPD.

„ANO není stranou jednoho muže, máme demokratické stanovy. Opozice je posedlá Babišem, když ho nebudou mít, nebudou mít co kritizovat. Ona ani účast členů pětikoalice také není kdovíjaká,“ doplnila Jermanová. Zároveň upozornila, že i přes poměrně dobrou spolupráci s SPD se v některých programových bodech rozcházejí – třeba co se týče vystoupení z EU a NATO. „To je věc, kterou my akceptovat nemůžeme. Společné body můžeme najít v rámci pětikoalice,“ konstatovala ve vysílání CNN Prima NEWS.

Babiš dělil občany na dvě kategorie, zní z SPD

Lucie Šafránková z SPD zdůraznila, že hnutí Tomia Okamury má jasný program, který se od konkurenčního ANO jednoznačně liší. „Například zákon o obecném referendu, za covidu jsme zase byli pro dobrovolné očkování. Babiš dělil občany na dvě kategorie. Na to jsou naši voliči hákliví, spoustu z nich by ho nevolila. Nepodpořila ho ani v prezidentské volbě,“ prohlásila Šafránková v Partii.

Nominant SPD Jaroslav Bašta přitom pohořel už v prvním kole voleb – podle analýz se nemalá část voličů SPD rozhodla dát hlas právě Babišovi. Šafránková to jako problém nicméně nevnímá. „Je to samozřejmě demokracie, máme ji i v hnutí. V pondělí za mnou přišli tři zájemci o členství, kteří byli podle svých slov sympatizanty hnutí ANO. Věřím, že budeme růst,“ řekla opoziční poslankyně.

Babišova řeč – která by se dala přeložit jako válka o voliče SPD – byla podle Šafránkové jen emociálním výrokem po prohraných volbách. „ANO je stále nejbližší partner ve Sněmovně. Proti jeho slovům se ohrazujeme. Pokud hnutí ANO tvrdí něco jiného, tak důvodem může být, že jeho jediným koaličním partnerem je asociální vládní pětikoalice,“ přešla zákonodárkyně do ofenzivy.

Starosta obce Tetín a člen hnutí STAN Matěj Hlavatý si nemyslí, že by Babiš jakkoliv zmizel z veřejného dění. Uvedl, že by bylo „trapné“, kdyby se šéf ANO vzdal poslaneckého mandátu a o dva roky později o něj zase bojoval ve volbách.

„V prostoru bude dál fungovat. Možná nebude v záři reflektorů, ale už jsme si vyzkoušeli jeho fungování. Po delší době přišel do práce a natočil si na Instagram, jak kliká. Nejdřív začal lidi nutit do sázek, pak začal klikat. Třeba si můžeme zvednout daně na hazard a budeme z něj něco mít. Nové tváře hnutí ANO nejsou žádné nové tváře. Členkou se stala exministryně Alena Schillerová sice nedávno, ale pekla s nimi celou dobu,“ řekl v Partii CNN Prima NEWS.


Pokračovat ve čtení