Expert: Patriot je špička. Umožní Ukrajincům sestřelovat Rusy už nad Běloruskem

Válka na Ukrajině už trvá přes 300 dní. Už v prvních týdnech války začaly západní státy posílat Ukrajině tuny vojenské techniky. Za dlouhé měsíce se ale zásoby ve skladech začínají tenčit. Osud Kyjeva svírají v rukou zejména USA a Velká Británie. Oba státy se snaží situaci řešit.

„Musíme si uvědomit, že většina západních zemí nepočítala s konfliktem takové intenzity. Skladové zásoby se tenčí. To se dá řešit několika způsoby, například nasmlouvat kontrakty s asijskými zeměmi. Takto Američané kontaktovali Jižní Koreu, Britové Pákistán. Ukrajina už dnes využívá pákistánskou dělostřeleckou munici,“ uvedl Visingr pro CNN Prima NEWS.

Dalším řešením je podle něj navýšení kapacit v západních státech. Velkou roli v tomto ohledu hraje i Česko. „Patříme mezi několik málo zemí, které jsou pořád schopné produkovat v relevantních objemech munici východních kalibrů. Ukrajina má stále mnoho zbraní sovětské ráže. Pomalu ale přechází na západní kalibry,“ sdělil analytik.

Zázrak jménem Patriot

Tenčící se zásoby v amerických skladech by se měly do budoucna řešit zvýšenou produkcí v tamních zbrojovkách. „Ukrajina teď dostávala skladové přebytky, to je ale jen zlomek toho, co může v budoucnu dostat, až se naplno rozjede produkční mašinérie amerického průmyslu,“ předpokládá Visingr.

Ten ve vysílání mluvil také o atributech systému Patriot, který Američané doručí Kyjevu. Jde o obranný raketový systém s ohromujícím dostřelem.

„​​Patriot je obrovským příspěvkem. To už je preventivní reakce na to, že by Rusko mohlo používat balistické rakety z Íránu. V oboru protiletadlové obrany je Patriot absolutní špička. Umožní Ukrajincům zasahovat ruské letouny už nad Běloruskem,“ uzavřel Visingr.


Pokračovat ve čtení