Europoslanci se vyslovili pro odvolání Kailiové z funkce místopředsedkyně EP

Europoslanci se vyslovili pro odvolání Kailiové z funkce místopředsedkyně EP; Zdroj foto: EP/­Handout via REUTERS

„Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování EP rozhodl, že Eva Kailiová už nebude jednou z jeho místopředsedkyň. Rozhodnutí je platné okamžitě,“ napsala po hlasování na twitteru předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová.

Hlasování bylo na úterní program zařazeno na návrh lídrů jednotlivých frakcí EP a Metsolaové, kteří dopoledne pro odvolání Kailiové hlasovali jednomyslně.

„Složili jsme závazek transparentně sloužit evropskému lidu,“ uvedla jedna ze členek takzvané Konference předsedů, šéfka Pokrokového spojenectví socialistů a demokratů (S&D) Iratxe Garcíaová Pérezová. K této druhé největší frakci v EP má blízko většina zadržených a vyšetřovaných v korupční kauze včetně Kailiové, která je její členkou.

Korupční skandál Evropským parlamentem otřásá od pátku. Několik současných či bývalých pracovníků čelí podezření, že výměnou za peněžité i jiné dary sloužili zájmům Kataru. Kailiová byla v pátek mezi osobami, které belgická policie zadržela, a v neděli jí soud prodloužil vazbu. Ona a další lidé jsou obviněni ze zločinného spolčení, korupce či praní špinavých peněz.

Katar o víkendu odmítl jakákoli tvrzení o „špatném počínání katarského státu“. Právní zástupce Kailiové uvedl, že se europoslankyně považuje za nevinnou.


Pokračovat ve čtení