Dramatická záchrana života na Zličíně. Senior náhle zkolaboval, pomohla kolemjdoucí

Policisté a záchranáři přispěchali na pomoc seniorovi, který bezvládně ležel na zemi na pražském Zličíně. Ještě předtím, než dorazili na místo, se mu náhle zastavilo srdce a zkolaboval. Vše viděla kolemjdoucí, která zavolala rychlou pomoc.

„Hlídky po příjezdu na místo neprodleně zahájily jeho resuscitaci. K té využili automatizovaný externí defibrilátor,“ uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský. Resuscitace trvala několik dlouhých minut. V masáži srdce se vystřídali všichni zachraňující. „Dvaasedmdesátiletému muži byl následně nasazen přístroj Lucas, který v resuscitaci automaticky pokračoval. Následně policisté pomohli záchranářům muže naložit na nosítka a odvezli ho do sanitky,“ dodal Rybanský.

Nejde o ojedinělý případ

Pokud se člověku zastaví srdce, po pěti minutách začnou nenávratně odumírat mozkové buňky, uvedla mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová. „Pokud by v tomto případě nedošlo k tak rychlému zásahu policistů a záchranářů, pokud by ho nezačali resuscitovat, tak by člověk zcela jistě zemřel. Cesta k uzdravení bude ještě dlouhá, nicméně v tuto chvíli se dá říct, že mu skutečně zachránili život,“ poznamenala Poštová.

K dalšímu muži, kterému se zastavilo srdce, spěchali strážníci a záchranáři na Václavské náměstí. Původně jeli prověřit oznámení o povalujících se opilcích. Jeden z nich ale bezvládně ležel na zemi a neměl žádný puls. Strážníci ho tak hned začali resuscitovat. Po několika minutách začal muž bez domova dýchat a naskočil mu i slabý puls. Záchranáři ho pak ve stabilizovaném stavu odvezli do nemocnice.


Pokračovat ve čtení