Diviš se vrací do boje o Hrad. Rohanová s Janečkem neuspěli, oba se obrátí na Ústavní soud

Na počtu prezidentských kandidátů, kteří prošli stanovenými podmínkami, se tak nic nemění. Podnikatel Karel Diviš ve finální devítce „vystřídal“ Denisu Rohanovou. NSS totiž vyhověl jeho odvolání. Do limitu 50 tisíc občanských podpisů Divišovi dle původního rozhodnutí ministerstva vnitra chybělo jen 116 signatářů.

Podnikatel se hájil tím, že některé podpisy byly vyřazeny bez opodstatněného důvodu. „Ukázalo se, že funguje nezávislá justice. Ministerstvo vnitra neodvedlo svou práci dobře. Jsem v šoku, tentokrát pozitivně,“ reagoval Diviš na rozhodnutí soudu ve vysílání CNN Prima NEWS.

Rohanová mimo hru

Karlu Janečkovi chyběly necelé dva tisíce k hranici 50 tisíc podpisů. NSS jeho žádost zamítl. „Situace je, jaká je. Nejvyšší správní soud kontroloval velmi diskutabilní postup ministerstva vnitra a rozhodl. Důležité je ale to, že ten (volební) systém je postaven špatně. Podám odvolání u Ústavního soudu. S jistotou teď můžu říct, že bylo více než 50 tisíc lidí, kteří mě chtěli podpořit,“ řekl Janeček.

U Rohanové upozornili někteří senátoři na to, že nashromáždila podpůrné podpisy pouze od členů bývalé Poslanecké sněmovny, což bylo podle nich v rozporu se smyslem právní úpravy. Stejného názoru byl i NSS, který Rohanovou z volby vyřadil.

Z verdiktu soudu je prezidentka České asociace povinných překvapená. „Nečekala jsem to. Nejsem schopná rozhodnutí teď komentovat. Půjdu cestou Ústavního soudu, jsem přesvědčena, že je pravda na mé straně. Ať si každý myslí, co chce. Jedině Ústavní soud může rozhodnout. Není všem dnům konec,“ dodala.


Pokračovat ve čtení