Desetiletá Judy přežila v sutinách a mrazu šest dní. Psí pátrači z Česka označili další místa

Dlouhých 147 hodin přečkala 10letá dívenka v troskách domu ve městě Antalya. Byla velmi oslabená, podařilo se ji ale zachránit. Zpráv s dobrým koncem o vyproštění živých postupně ale přichází stále méně.

ČTĚTE TAKÉ: Musel si vykopat hrob, pak ho zastřelili. Vagnerovci pro CNN popsali, jak dopadají zběhové

Stále doufají i Češi, kteří v Turecku bojují za záchranu lidí. O pomoc je požádali Poláci, na misi vyslali psí pomocníky Terezku, Barta a Yettiho – ti označili dvě místa. Polští pracovníci teď budou pracovat na jejich vyproštění.

Český tým skončil

Český USAR tým totiž svoji činnost u dvou domů, které od úterka prohledával, skončil a čeká na instrukce, kde má pátrat dál. Do oblasti zatím dorazila pomoc z České republiky. „Část týmu jsme zaměstnali vykládkou ‚humanitárky‘ a předáním místním autoritám,“ říká mluvčí hasičů Jakub Kozák.

Po záchranářích budou pomalu přebírat práci humanitární organizace. Podle OSN potřebuje až 870 tisíc lidí naléhavě jídlo, přes pět miliónů obyvatel je bez střechy nad hlavou.

„Konečnou bilanci je teď těžké odhadnout, musíme se dostat pod trosky. Ale jsem si jistý, že počet mrtvých se nejméně zdvojnásobí. Je to strašlivé,“ popsal zástupce generálního tajemníka OSN pro humanitární záležitosti Martin Griffiths.

Zemětřesení o síle 7,8 stupně a stovky následných otřesů zasáhly především jih Turecka, pocítil je však také severozápad Sýrie.


Pokračovat ve čtení