Den s Nerudovou: Rodinu v týdnu opouští a míří za občany. Na besedách kritizuje nejen Fialu

Zájemkyni o Hrad štáb potkal před odjezdem na Vysočinu. „Vysočina je moje srdeční záležitost. Teď nám do toho ještě nasněžilo, takže to bude určitě krásná cesta,“ svěřila se ještě před odjezdem Nerudová, která si ve své kampani zakládá na osobním kontaktu. Za ten považuje i sociální sítě, na které směřuje zprávy pro mladé voliče.

„Dneska jsem vyfotila skvělou snídani, kterou jsem měla… Jmenovalo se to special souffle,“ pochlubila se. Když ale nemá dostatek energie, volí radši ovoce nebo müsli. A energii potřebuje, přes týden se potkává se stovkami lidí napříč republikou.

Beseda za besedou

„Místa vybíráme podle různých kritérií – některá podle doporučení našich skvělých koordinátorů a dobrovolníků, další i podle míst, kam politici tak často nejezdí. Od začátku kampaně jsme objeli zhruba 150 regionálních besed,“ přiblížila produkční kampaně Nerudové Jana Šutovská.

„Víte, nic nelze nahradit osobním kontaktem… Je to skutečně cestování po celé republice. Jde o osobní setkávání, podání ruky, o vyslechnutí osobních příběhů,“ přidala se Nerudová.

Čas má ale vyhrazen i pro rodinu. „Týden je maximálně intenzivní, víkendy ale trávím s rodinou,“ popsala svůj rytmus s tím, že někdy si na rodinu najde čas i v týdnu. V zimním počasí jí ale mnohdy do karet nehraje počasí. „Cesta byla zajímavá, museli jsme to vzít přes Brno… Oběd jsme stihli v McDonaldu,“ přiznala kandidátka. Na besedu ale dorazila včas a sklidila i potlesk. „Mockrát děkuji za přivítání a že vás je tady tolik,“ začala.

Občany například zajímalo, jak by řešila důchody, školství, daně, ale také, jaké je její nejoblíbenější jídlo. „Nejraději mám buchtičky se šodó. A víte proč? Protože si je vždycky někde dám a doma je nikdy nevařím,“ sdělila s úsměvem.

Návštěvníky besedy na Vysočině také zajímalo, jak zájemkyně o Hrad hodnotí Fialovu vládu. „Někdy občanům pomáhá, někdy ne. Myslím si, že třeba deštník proti drahotě přišel příliš pozdě. Než byl rozevřen, tak jistá část populace zmokla,“ řekla na besedě.

Došlo ale také na otázky ohledně inflace, a ačkoliv proti svým kandidátům veřejně příliš nevystupuje, na setkání s občany si nebrala servítky a kritizovala Andreje Babiše (ANO). „Musím říct, že vidím rudě, když si čtu od Babiše o tom, jak je potřeba mít velmi nízké úrokové sazby a není je potřeba zvyšovat… Jemu vysoká inflace prostě vyhovuje,“ sdělila s tím, že důvodem je jeho „zadlužený Agrofert“.

Většina těch, kteří za kandidátkou dorazili, by ji prý chtěla i volit. „Jsem přesvědčen o paní Nerudové. Myslím si, že ví, co pro naší zemi chce, a i do budoucna chci, aby se mi v téhle zemi dobře žilo. Paní Nerudové v tomhle jednoznačně důvěřuji,“ sdělil jeden z příchozích.

Jiní ji chtějí volit, protože je žena. Výhodu jediné ženy na kandidátce ale sama Nerudová tolik nevnímá. „Kandidování na vysokou funkci pro ženu s sebou nese úskalí, o kterých se nebojím veřejně mluvit,“ dodala. Zda civilní model prezidentství Nerudové vyjde, ukáže prezidentská volba už za 25 dní.


Pokračovat ve čtení