Data ukazují, jak Češi šetří plynem a elektřinou. Úspory pokračují i s nástupem zimy

Data ukazují, jak Češi šetří plynem a elektřinou. Úspory pokračují i s nástupem zimy; Zdroj foto: Shutterstock

Data Amper Meteo sledují měsíční a týdenní spotřebu elektřiny a plynu. Grafy porovnávají průměr údajů z let 2017 až 2021 s údaji za letošek.

Průměr je přitom důležitý i z toho důvodu, že se roky 2020 a 2021 kvůli pandemii vymykaly běžnému stavu, protože lidé trávili hodně času doma. Aktuálně.cz používá data bez započtení spotřeby paroplynové elektrárny Počerady a očištěná o vliv počasí.

Z porovnání tedy momentálně vyplývá, že v říjnu klesla spotřeba zemního plynu oproti průměru z posledních pěti let o více než 16 procent, v listopadu pak o téměř 20 procent. Jak ale upozorňuje analytik Amper Meteo Kamil Rajdl, letošní říjen byl ve srovnání s uplynulými pěti lety nejteplejší. Řada domácností tedy zřejmě ještě start topné sezony odsouvala. To pro Aktuálně.cz v říjnu potvrdilo hned několik českých domácností.

V aktuálním omezení spotřeby v domácnostech a podnicích tedy hraje roli také počasí. Podle meteorologů byl říjen teplotně abnormální a také čtvrtý nejteplejší od roku 1961.

Na druhou stranu, i když září bylo oproti říjnu teplotně normální, spotřeba plynu v porovnání s průměrem let 2017 až 2021 klesla i v tomto měsíci, a to skoro o 26 procent. Také letošní listopad hodnotí meteorologové jako teplotně normální, spotřeba se přesto oproti průměru z předchozích pěti let snížila.

Nižší spotřebu plynu lze pozorovat také v jednotlivých týdnech. Například v týdnu od 14. do 20. listopadu úspory vzrostly na 22,2 procent, v porovnání s průměrem předchozích pěti let o 20,6 procenta. A úspory zatím pokračují i s nástupem zimy. Minulý týden se spotřeba v porovnání se sledovaným obdobím snížila o 21,8 procenta, oproti loňsku o 18,7 procenta. To odpovídá trendu z posledních týdnů.

‚>Šetření lze vyčíst i z dat o měsíční a týdenní spotřebě elektřiny. V září klesla spotřeba oproti průměru z let 2017 až 2021 o necelých pět procent. V říjnu šlo o více než sedm procent, meziročně o 6,2 procenta. Rajdl vidí vysvětlení i ve větším množství nově instalovaných solárních elektráren.

‚>Úsporný trend u Čechů potvrzují i dodavatelé energií. „Vidíme jej už od začátku letošního roku. Zákazníci reagují na rostoucí ceny energií naprosto logicky,“ uvedl v říjnu mluvčí společnosti innogy Pavel Grochál.

‚>Experti také varují před tím, že kvůli vládou schválenému zastropování cen mohou Češi od úspor ustoupit. „Nepochybně to částečně sníží motivaci ušetřit,“ je přesvědčený energetický expert společnosti EGÚ Brno Michal Macenauer. Zastropování začne platit od nového roku, do výše záloh se ale vzhledem k zúčtovacím obdobím promítlo některým zákazníkům už od listopadu.


Pokračovat ve čtení