Dárců krve je nedostatek. Pomoci přitom můžete druhým i své peněžence

„Daruji krev, protože mi to přijde důležité a smysluplné. Mám z toho pak dobrý pocit. Navíc mi nevadí jehly, tak jsem toho chtěla využít,“ popisuje svou motivaci 24letá Jozefína P. z Prahy. Přiznává však, že v jejím okruhu přátel je spíše výjimkou.

Krev je přitom pro nemocnice velmi důležitá. Předseda Společnosti pro transfuzní lékařství a primář Oddělení hematologie a krevní transfuze Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze Miloš Bohoněk upozorňuje, že dárců je potřeba více.

„Odhadujeme, že je stále potřeba asi 50 tisíc nových dárců,“ vypočítává pro CNN Prima NEWS. Populace dárců krve prý odpovídá aktuálnímu populačnímu rozvrstvení, tudíž nejvíce jich je v generaci 35- až 55letých.

„Transfuzní služba, případně i Český červený kříž, se snaží dárce motivovat, jezdit do škol apod., nicméně ‚lepší‘ možnosti motivace mají plazmaferetická centra, a to ve formě příspěvku až 810 korun za odběr plus další benefity,“ připouští dále Bohoněk.

Aktivním dárcům krve vedle toho nabízí finanční příspěvek i některé pojišťovny. Například u Pojišťovny VZP mohou dárci získat až tisíce korun ročně. Ne všichni ale o tomto bonusu ví. „Pojištění si řádně platím, takže toho příště využiju,“ dodává studentka Jozefína.

K dárcovství krve je ale potřeba dodržet několik podmínek. Například ženy kvůli menstruaci mohou krev darovat jednou za čtyři měsíce, muži po třech měsících od odběru. Dárci krve nemohou být lidé, kteří se potýkají například s cukrovkou, astmatem nebo jiným vážným onemocněním. Darovat krev nesmí ani lidé, kteří mají čerstvé tetování nebo piercing. Na detaily podmínek je vhodné se podívat vždy do příslušné nemocnice, do které dárce na odběr směřuje.


Pokračovat ve čtení