Co by s prezidentským platem dělali kandidáti? Charita, samoživitelky i porada se ženou

Miloš Zeman v roce 2013 založil nadační fond původně na splacení státního dluhu. Po čase ho zklamalo, že ostatní politiky nechalo jeho gesto chladnými a nikdo se k němu nepřidal. O dva roky později proto svůj fond změnil – nyní jednu třetinu platu posílá Fondu ohrožených dětí.

Kandidáti na Hrad si chtějí vzít ze Zemana příklad a částí svého platu budou přispívat na charitu. „Určitě bych následoval Zemana, část platu bych věnoval charitě,“ řekl prezidentský kandidát Jaroslav Bašta. „S manželem bychom pokračovali v podpoře charit, které nyní podporujeme,“ uvedla Danuše Nerudová. „Již nyní dávám příspěvky charitě, pokračoval bych ve větší výši,“ sdělil Tomáš Zima.

Andrej Babiš by chtěl pokračovat v podpoře matek samoživitelek. „Všechny příjmy z politiky posílám samoživitelkám. Takže bych to poslal taky samozřejmě,“ sdělil Babiš. V charitě by pokračoval také Petr Pavel. „Já jsem podporoval dobročinné projekty a tohle by umožnilo větší podporu,“ řekl kandidát na prezidenta Pavel.

„Prezident je nejvyšší ústavní činitel, pokud dělá práci dobře, věnuje tomu veškerou enerigii, tak si ten plat zaslouží,“ míní Karel Diviš. Vedle toho Pavel Fischer se ohledně platu potřebuje poradit s ženou. „Děláme rodinné finance dohromady,“ vysvětlil Fischer.

„Nějakou část bych dával na dobročinné věci, to by se mělo dělat. Děláme to se ženou už teď,“ podotkl Josef Středula. Další z prezidentských kandidátů, Marek Hilšer, uvedl, že by možná něco na charitativní činnost věnoval, protože je to plat opravdu vysoký.

Politici si od příštího roku vydělají o desítky tisíc víc. A to po třech letech. Během covidové krize byly jejich platy zmražené.

.


Pokračovat ve čtení