Chřipka udeří letos mnohem silněji než jindy, varuje Prymula. Řekl, kdy má vlna kulminovat

Podle Prymuly se teď nacházíme v takzvané kumulativní fázi. „Po letech s covidem, kdy jsme tu viděli obrovský nárůst během Vánoc, se teď nacházíme v úplně obrácené situaci. V posledních dnech vidíme pokles, to znamená, že jsme se na omikron zřejmě adaptovali. Byť tím nechci říct, že tu covid již neexistuje. Stále tu je a čas od času způsobuje i úmrtí. Ale ve srovnání s předchozími roky je situace dramaticky lepší,“ řekl bývalý ministr zdravotnictví v pořadu Nový den. Varoval však před tím, aby lidé začali brát onemocnění COVID-19 na lehkou váhu.

„Ten virus kulminuje a já počítám, že v dohledné době začne klesat a naopak přijde chřipka, která by měla být letos velmi silná. Očekávám, že přijde kolem 15. ledna a ty nárůsty budou velmi prudké. Očekáváme vlnu chřipky typu A i typu B,“ upřesnil Prymula.

Česko v posledních několika týdnech trápí kromě SARS-CoV-2 a chřipky, také RS virus, který postihuje hlavně malé děti. Kvůli tomu výrazně vzrostl počet pacientů na dětských odděleních nemocnic. „RS viry jsou typické tím, že postihují dětskou populaci zhruba do dvou let, ale i do pěti let vidíme poměrně těžké průběhy. Zejména postihuje nedonošené děti a kojence. Tam může způsobovat i velmi závažné onemocnění, protože na rozdíl od běžných respiračních virů postihuje RS vir i dolní cesty dýchací,“ vysvětlil Prymula.

Důvodů, proč se teď rozmohl počet nemocných s respiračními infekcemi, je podle něj více. „Těch faktorů je celá řada. Nacházíme se v sychravé době a onemocnění se šíří rychleji. Je pravdou, že v době covidové byly ty klasické epidemické podmínky úplně odlišné. Byli jsme poměrně izolovaní a chráněni bariérovými pomůckami. Nepotkali jsme se s těmi viry. U těch RS virů je pak zřejmé, že ta vlna přichází zhruba po třech až čtyřech letech. Vždycky doroste populace, která se s virem nesetkala. Vidíme, že jsme tu dva roky byli téměř bez chřipky a je zřejmé, že ta letošní bude mnohem silnější,“ zdůraznil Prymula.

Lidem přesto doporučil, aby s prvními příznaky hned neběželi za doktorem a raději se s ním spojili telefonicky. „Je nesmysl hned se vším běžet k doktorovi. Systém by se zhroutil a opravdu je to kontraproduktivní, protože se dostanete do ambulance, kde jsou veškeré viry pohromadě. Takže to spíš toho člověka ohrozí. Je dobré, pokud si nejsem jist, zkonzultovat nemoc s lékařem telefonicky,“ poradil Prymula.

Celý rozhovor si můžete poslechnout ve výše přiloženém videu.


Pokračovat ve čtení