Český umělecký svět truchlí. Zemřel táta loutek Jaroslav Janiš

Táta loutek Jaroslav Janiš v úterý 10. ledna zemřel. Informace zveřejnilo město Krnov na sociálních síítích. Výtvarník zemřel v nedožitých 94 letech.

Loutkářský kroužek, později známý amatérský soubor Krnováček, založil Janiš s manželkou Evou a dalšími v roce 1952. Scénou se jim stalo tehdy nepoužívané městské kino. „Budova byla vlhká, nepodsklepená, vybavená jen lokálním vytápěním. Docílit přijatelné teploty znamenalo topit v tzv. pilinových kamnech celou noc před každým představením. I přes tyto potíže se souboru podařilo představit dětskému publiku 14. dubna 1953 hrou Sůl nad zlato,“ uvedl před časem pro deník.cz člen souboru Josef Král.

Byl tátou pro desítky loutek

Janiš se věnoval také režii a scénografii. Jeho fantazie a představivost dokázaly vykouzlit naprosto jedinečné světy. Společně s manželkou Eliškou vytvořil desítky originálních loutek, které jsou rozesety nejen po Krnovsku, ale takřka po celé republice. Stal se například také autorem Betléma Krnovanů.

Za svou obětavou práci získal řadu ocenění. V roce 1978 obdržel čestný loutkářský odznak národního umělce Josefa Skupy. V roce 2007 byl pak vyhlášen společně se svou manželkou významnou osobností města Krnova za rok 2006.

„Janiš byl však především skromný a obětavý člověk s velkým srdcem. Poslední přání mu již bohužel loutkáři nesplní, budou se však snažit udržet a rozvíjet loutkářskou tradici, kterou v roce 1952 se skupinkou kamarádů započal, a které zasvětil celý svůj život,“ konstatovala za loutkářský soubor Krnováček Šárka Kleinová.


Pokračovat ve čtení