Česko zasáhne další sněhová kalamita. Hrozí ledovka, teploty padnou rapidně nízko

V platnosti je až do páteční 17. hodiny výstraha, a to pro části Jihočeského, Královéhradeckého, Pardubického, Jihomoravského, Zlínského kraje a Vysočiny. Dále pro celý Olomoucký a Moravskoslezský kraj.

„Napadne nová sněhová pokrývka, a to 5 až 15 centimetrů,“ uvádí experti. Z toho důvodu se očekávají komplikace při chůzi, v dopravě i zásobování. „V případě mokrého sněhu dochází ke škodám na stromech a lesním porostu, drátech elektrického vedení a k výpadkům v energetice. Při cestování se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně,“ radí meteorologové.

Varování platí i před tvorbou ledovky, a to do pátečního poledne pro části Jihomoravského a Zlínského kraje ve výšce pod 400 metrů. „Ledovka se bude tvořit při mrznoucím dešti. Hrozí nebezpečí úrazů při uklouznutí, problémy v dopravě a zvýšená nehodovost. Při pohybu venku je třeba chodit velmi opatrně, starší nebo méně mobilní lidé by měli omezit vycházení ven,“ podotkli experti.

Teploty až −15 °C

V pátek se denní teploty budou pohybovat mezi −4 až 0 °C, na jihovýchodě Moravy však teploměry neměří až 2 °C, naopak na horách se budou teploty pohybovat kolem −4 °C.

V noci na sobotu bude zataženo, na většině území se očekává občasné sněžení. Na severozápadě Čech budou sněhové srážky k ránu ubývat. Nejnižší teploty se budou v noci pohybovat mezi −5 až −10 °C, na Moravě kolem −3 °C.

První víkendový den bude na severozápadě Čech většinou skoro jasno. Jinde bude v sobotu oblačno až zataženo, místy se čeká sněžení nebo sněhové přeháňky. Od západu bude srážek během dne ubývat, k večeru se čeká nízká oblačnost. Denní teploty se budou pohybovat mezi −5 až −1 °C.

V noci na neděli spadnou teploty v týdnu nejníže, a to až k −15 °C. Naopak přes den teploměry naměří −7 až −3 °C. Očekává se jasná až polojasná obloha, místy zataženo s nízkou oblačností nebo mrznoucími mlhami.


Pokračovat ve čtení