Češi zlenivěli, říká šéf ČNB. Měli by být produktivní, spořit a méně se dívat na seriály

„Podle mě jsme trochu zlenivěli. Produktivita práce neroste jako dřív. Souvisí to s tím, že tu není tolik zahraničních investic, trochu jsme přepnuli k zahálce, nárokové ekonomice,“ popsal v pořadu Partie Michl.

Dřív se podle něj pracovalo víc, aspoň podle dat. „Před 10, 15 lety byl boom zahraničních investic, pan prezident Miloš Zeman byl premiérem, koruna začala posilovat a exportu se dařilo, a to se odráželo v silné koruně,“ sdělil dále.

Nákupy a půjčky

Postupem času jsme si prý ale devalvovali měnu. „Nízké sazby podpořily politiku ‚půjčování a nakupování‘ a já bych to chtěl převrátit. Proto budeme daleko přísnější než v těch posledních deseti letech, aby se více spořilo a méně dívalo na seriály,“ řekl s odkazem na bývalého ministra financí Československa Aloise Rašína.

Přitom v České republice ale přibývá těch, kteří si v době krize přibírají další úvazky, aby byli schopni uživit sebe nebo rodinu. „Nedokážu každému našemu občanovi zaručit, aby měl větší příjem, od toho tu nejsem. Mandát ČNB tu je od toho, aby nastavil podmínky, aby se tu dobře žilo, pracovalo, aby tu nebyla vysoká inflace a aby nezkrachovala banka. Finanční a cenová stabilita je pro nás strašně důležitá,“ dodal.

Michl v Partii také uvedl, že vysoká inflace v České republice bude výhledově razantně zpomalovat. Pokud nedojde k neočekávané události, už v polovině roku bude inflace pod deseti procenty. Vyjmenoval však i několik nezbytných podmínek.


Pokračovat ve čtení