Bývalý papež Benedikt je stále ve vážném stavu. Vatikán schválil průběh smutečních obřadů

„Situace se od včerejška (středy) nijak nezměnila,“ citovala ANSA svůj zdroj.

Ve středu se o Benediktově zdraví nejprve zmínil současný papež František, který jej navštívil a vyzval věřící, aby se za něj modlili. Také ve čtvrtek mluvčí Vatikánu zopakoval Františkovu výzvu, aby se lidé za jeho předchůdce „v těchto těžkých chvílích modlili.

Benedikt, občanským jménem Joseph Ratzinger, stál v čele katolické církve v letech 2005 až 2013. Úřadu se vzdal právě s odkazem na své horšící se zdraví, a učinil tak jako první papež za zhruba 600 let. Jeho předchůdci úřad zastávali až do své smrti.

Kvůli tomu, že svět má jednoho úřadujícího papeže a jednoho papeže na odpočinku, zažívá Vatikán velmi neobvyklou situaci. Přesná pravidla totiž existují zejména pro případ úmrtí úřadujícího papeže a nikoli toho emeritního, upozornila agentura DPA. Pokud zemře úřadující papež, trvají smuteční obřady devět dní a poté následuje konkláve, tedy shromáždění kardinálů k volbě nové hlavy církve. V případě úmrtí Benedikta by byl postup odlišný, podle DPA ale papež František už přesný průběh smutečních obřadů schválil. Jasné je už nyní to, že Benedikt bude pohřben po boku svých předchůdců ve svatopetrské bazilice.


Pokračovat ve čtení