Británie varuje před velbloudí nemocí. Fanoušci MS ve fotbale ji mohou přivézt z Kataru

Končící šampionát vzbudil ve Velké Británie obavy z MERS. Tento virus se totiž objevuje právě v Kataru, protože jeho hlavními přenašeči jsou velbloudi. „Kliničtí lékaři a týmy veřejného zdraví by si měli dát pozor na možnost výskytu viru MERS u lidí vracejících se z mistrovství světa,“ upozornil UKHSA podle britského deníku The Sun. V zemi ovšem zatím nebyly potvrzeny žádné případy nákazy.

Velbloudí zápasy či jízda na velbloudu patří v Kataru mezi nejoblíbenější aktivity místních obyvatel a turistů. Úřad pro zdravotní bezpečnost proto návštěvníkům Kataru doporučil, aby se vyhýbali přímému kontaktu s velbloudy. „Riziko infekce pro obyvatele Spojeného království je velmi nízké, ale může být vyšší u těch, kteří jsou v regionu vystaveni specifickým rizikovým faktorům, jako jsou velbloudi,“ uvedl. Cestovatele také pobídl, aby se vyvarovali konzumace velbloudích produktů, například nepasterizovaného mléka, které je v regionu velmi oblíbené.

V posledních letech zemřelo na MERS téměř tisíc lidí. Vir se obvykle vyskytuje ve státech, v nichž žije hodně velbloudů, tedy například v Kataru nebo Jordánsku. Onemocnění se poprvé objevilo v roce 2012 v Saúdské Arábii, z Blízkého východu se pak rozšířilo do Íránu nebo Jižní Koreje. Přímo v Kataru byly letos nahlášeny dva případy nákazy v důsledku přímého kontaktu s infikovanými velbloudy.

Proti MERS v současné době neexistuje žádný lék. Vir má podle Světové zdravotnické organizace podobné symptomy jako SARS-CoV-2 způsobující onemocnění COVID-19, jeho smrtelnost je ovšem podstatně vyšší. Mezi dubnem 2012 a říjnem 2022 bylo ve 12 zemích východního Středozemí a Blízkého východu zaznamenáno 2 600 případů, přičemž téměř třetina nakažených zemřela.


Pokračovat ve čtení