Bojují za Ukrajinu, ale mají doklady nepřítele. Ruská legie řádí také u Bachmutu

Téměř nikdo o nich neví. Jsou jich stovky, možná tisíce. Rusové, kteří bojují za Ukrajinu. Údaje o jejich přesném počtu jsou tajné, ještě úzkostlivěji se střeží informace o tom, kde se právě nacházejí. Jasný je pouze jejich cíl – porazit Vladimira Putina.

„Nebojuji proti své vlasti. Bojuji proti Putinově režimu, proti zlu. Nejsem zrádce. Jsem pravý ruský vlastenec, kterému záleží na budoucnosti naší země,“ sdělil pro agenturu AFP jeden z členů Svobody Ruska.

Podle dostupných informací působí ruská legie na Donbasu, kam její členové zamířili v květnu po dvouměsíčním výcviku. Ruští vojáci bojující za Ukrajinu se zapojili rovněž do současné krvavé bitvy o Bachmut.

V armádě mají mít údajně na starost obsluhu dělostřelectva. „Jsou to motivovaní a profesionální vojáci, svoji práci odvádějí skvěle,“ popsal ukrajinský důstojník.

Prošli psychotesty i detektorem lži

Na první pohled se může zdát nasazení Rusů do ukrajinské armády pro Kyjev velmi riskantní. Dotyční vojáci proto museli před nástupem dokázat, kdo je jejich skutečný nepřítel. Ruští rekruti museli projít několika koly rozhovorů, psychotesty a dokonce i detektorem lži.

Vojenský expert Oleg Ždanov soudí, že ruských dobrovolníků není mezi ukrajinskými vojáky tolik, aby mohli reálně ovlivnit situaci na bojišti. Mají ale velký politický vliv. Kyjev ruské legie navíc rád využívá ve své propagandě na sociálních sítích. „Pro Ukrajinu je dobré, když může ukázat, že jsou tu Rusové, kteří podporují demokracii a svobodu a bojují na správné straně,“ sdělil Ždanov.

Rusko v rozkladu

Samotní ruští vojáci ale prolévají krev za Kyjev z různých důvodů. Často kvůli rodině. Jeden z bojovníků se například oženil s Ukrajinkou, se kterou má dvě děti. Zrovna navštěvoval rodinu své manželky v Kyjevě, když Rusko 24. února spustilo invazi.

Proto se rozhodl přidat k ukrajinské armádě a zpřetrhat vazby v Rusku. Tuší, že jeho rodiče na něj nejspíš pyšní nejsou. „Myslím, že jim trochu vymyli mozek. Ale vím, že se o mě strachují,“ pronesl voják.

Ruské bojovníky na druhé straně fronty považuje za své nepřátele, dokonce si zažádal i o ukrajinské občanství. Jenže než skončí válka, nikdo mu ho nedá. „V tuto chvíli mám stále pas nepřítele,“ přiznal člen ruské legie.

Další člen Svobody Ruska, který má přezdívku Caesar, bojuje především za lepší zítřky své vlasti. Také on má rodinu v Kyjevě. Podle něj Putin přivedl Rusko k absolutnímu úpadku, kremelský režim prý může změnit jedině tvrdá síla.

„Rusko umírá. Běžte se podívat do vesnic, uvidíte opilé, drogově závislé kriminálníky. Lidé trpí. Putinův systém, jeho vláda, jeho zástupci. Všechny ty ho*adiny. Jsou to zkorumpovaní lúzři a zloději, kterým záleží pouze na penězích a rozkoši. Takhle se země nevede,“ uzavřel Rus, který bojuje po boku Ukrajinců.


Pokračovat ve čtení