Babišovi rozsudek před volbami neuškodí. Kauza už je zkonzumovaná, míní komentátoři

Skvělá možnost odříkávat předvolební kampaň při obhajobě před soudem, nebo obrovská nevýhoda? Ve veřejném prostoru se vášnivě spekuluje o tom, zda samotný soud i vynesení nepravomocného rozsudku ohledně kauzy Čapí hnízdo Babišovi v kampani uškodí, nebo naopak prospěje.

„Volby to ovlivní spíš z hlediska nerozhodnutých voličů. Skalní fanoušci Andreje Babiše mu tuto kauzu už dávno odpustili. A ti, kteří Babiše rádi nemají a často bývali samozvanými soudci, ho již dávno odsoudili. Karty už jsou rozdané. Věřme hlavně v nezávislost soudu,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS komentátor Thomas Kulidakis.

Souhlasila s ním i politická analytička Lenka Zlámalová: „Názor na Andreje Babiše má většina lidí už dávno udělaný – 30 procent tvoří jeho skalní fanoušci a 70 procent jeho poměrně tvrdí odpůrci.“

Podle komentátora Daniela Kaisera je kauza Čapí hnízdo již více méně společností dávno „zkonzumovaná“. „Řekl bych, že mu ten rozsudek ještě před volbami reálně neuškodí. Pokud to budou Babišovi oponenti připomínat, tak tím budou spíš trochu ztrácet čas,“ dodal Kaiser v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

Státní zástupce Jaroslav Šaroch ve čtvrtek navrhl pro Babiše i Nagyovou tříleté podmínky s pětiletou zkušební dobou. Pro oba požaduje také peněžité tresty, u Babiše ve výši 10 milionů korun, u Nagyové 500 tisíc korun. Podle žalobce jsou splněny všechny podmínky pro uložení trestu pod zákonnou sazbou, která činí pět až deset let vězení.

Obžaloba tvrdí, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo ze svého holdingu Agrofert a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle státního zástupce to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala.


Pokračovat ve čtení