Babiš až na třetím místě. Podle průzkumu Medianu by druhé kolo ovládla Nerudová

Trojice nejsilnějších kandidátů má výsledky s rozdílem na úrovni statistické chyby, upozornila agentura. „Na základě volebního modelu tak nelze s jistotou říci, kdo by se aktuálně dostal do druhého kola volby a kdo nikoliv, dodali autoři modelu. Statistická odchylka činí podle nich plus minus 3,5 procentního bodu.

Ve srovnání s předchozím výsledkem modelu Medianu z přelomu listopadu a prosince si Pavel polepšil o 4,5 procentního bodu. Podpora Nerudové klesla o 0,5 bodu. Předseda ANO dva procentní body ztratil.

Čtvrtý by v prvním kole prezidentské volby nyní skončil senátor Pavel Fischer, pro kterého by hlasovalo 5,5 procenta voličů. O půl procentního bodu méně by získal senátor Marek Hilšer. Odborový předák Josef Středula by dostal čtyři procenta, kandidát SPD Jaroslav Bašta 3,5 procenta. Po jednom procentu hlasů by získali rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima a podnikatel Karel Diviš.

V hypotetickém druhém kole by Nerudová porazila Pavla poměrem 54 ku 46 procentům hlasů. Pokud by do druhého kola postoupil předseda ANO, prohrál by podle modelu s Pavlem i Nerudovou, a to poměrem 37 ku 63 procentům, respektive 36 ku 64 procentům. Všechny tři scénáře ale předpokládají vysokou volební účast, upozorňuje Median.

Mezi ostatními kandidáty se v prosinci neobjevil žádný, který by zaznamenal zásadní nárůst podpory. Oproti předchozímu průzkumu se nezměnilo ani pořadí zbylých uchazečů o Hrad. Čtvrtý by v prvním kole prezidentské volby nyní skončil senátor Pavel Fischer, pro kterého by hlasovalo 5,5 procenta voličů. O půl procentního bodu méně by získal senátor Marek Hilšer. Odborový předák Josef Středula by dostal čtyři procenta, kandidát SPD Jaroslav Bašta 3,5 procenta. Po jednom procentu hlasů by získali bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima a podnikatel Karel Diviš.

V otázce, koho by podpořili ve druhém kole, pokud by se do něj nedostal jejich favorit, zatím značná část voličů váhá. Podle průzkumu by voliči senátorů Fischera a Hilšera šli nejčastěji volit Nerudovou. Podporovatelé Josefa Středuly a Jaroslava Bašty by ve druhém kole hlasovali hlavně pro Babiše.

Babiš boduje mezi důchodci

Volební jádro má nadále nejvyšší Andrej Babiš, a to 17 procent. O procentní bod menší jádro má Petr Pavel. Třetí je Danuše Nerudová s 15 procenty. Bývalá rektorka Mendelovy univerzity má ale nejvyšší potenciál. Podle průzkumu by mohla oslovit až 43 procent voličů. Pavel by mohl dosáhnout až na 41,5 procenta voličů a Babiš na 30,5 procenta.

Babiš podle průzkumu sbírá podporu zejména mezi penzisty ve věku 65 let a více a mezi absolventy středních škol bez maturity. Nerudovou a Pavla preferují především absolventi vysokých škol a středních škol s maturitou.

Průzkum pro volební model se konal mezi 8. až 19. prosincem. Zapojil se do něj reprezentativní vzorek tisíc respondentů ve věku 18 let a více.


Pokračovat ve čtení